• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hlavní závod běhu Dačického 12 dokončilo 256 běžců

  15.8.2022
  Vítězslav Hospes

  V pátek 13. 8. 2022 se jako již tradičně den před sobotními závody při nočním Běhu pro Světlušky vybralo pro nadační fond Českého rozhlasu (pomáhá nevidomým spoluobčanům) přesně 14.799 Kč.

  O den později odstartoval hlavní závod, ale ještě před ním pořadatelé ze spolku Club deportivo Kutná Hora představili novinku: Závod o délce 5,3 kilometrů, ve kterém startovalo téměř 70 běžců. Časem 21:06 ho vyhrál Kryštof Švarc z oddílu moderního pětiboje TJ Dukla Praha, svěřenec zlatého olympionika z Londýna Davida Svobody. Mezi ženami byla nejrychlejší Hana Nováková z Čáslavi (27:59), celkově pátá.

  Hlavní závod na 12 kilometrů dokončilo 256 běžců. Na svá čtyři vítězství v posledních 4 letech chtěl navázat držitel 7 diplomů za první místo, nestárnoucí Jiří Miler z Mladé Boleslavi, startující za Lawi Stars. K favoritům se počítal i domácí borec z Olympia Spartan Training Jakub Vrbenský (v posledních dvou letech vždy třetí), který má letos velmi dobrou běžeckou formu – minulý víkend byl na prestižním Krkonošském půlmaratonu, Světovém poháru v běhu do vrchu mezi nejlepšími 15!!.

  Na start u chrámu sv. Barbory se však letos poprvé postavil i kolínský atlet Roman Pazdera, který zaznamenává velké úspěchy na dráze i na silnici již od svých dorosteneckých let.

  A právě tito tři jmenovaní získali pódiová umístění. Na pátém kilometru ještě bylo pořadí obrácené než v cíli, ale pro první místo si nakonec v novém traťovém rekordu 42:32 doběhl teprve dvacetiletý Pazdera, druhý skončil zkušený Miler (45:11) a bronz patří Vrbenskému.

  Mezi ženami první místo z loňska obhájila Jana Pilařová z Čáslavi za 49:38, druhá v cíli byla Petra Dvořáková (53:48) a třetí domácí Tereza Kinská.

  Pro úplnost uveďme, že vyhodnocena byla i kategorie nejrychlejší Kutnohorák – Kutnohoračka. Výsledky na (www.irontime.cz) ostatně potvrzují, že mezi kutnohorskými běžci je „Dáča“ oblíbená, krásná trať v centru i okolí města, převážně po zpevněných lesních cestách, jim sedne (v Top 10 byli 4 běžci, hlásící se ke Kutné Hoře).

  Kdoví, zda se mezi nejmladšími účastníky běhu neskrývá budoucí Zátopek, Odložil, Kratochvílová nebo Formanová…

  Pořadatele z CD*KH opět mile potěšila účast v dětských závodech: Ve 3 kategoriích (mladší předškoláci, starší předškoláci a školáci 1-4 třída) se pod startovní Mizuno bránu postavila zhruba stovka běžeckých nadějí.

  Organizátoři děkují za podporu a ceny těmto subjektům: Město Kutná Hora, VHS, KHnet, GASK, MVE, Kutnohorsko-Kolínsko, Vinné sklepy, Mizuno, Razak security solutions, Unikom, Koli, pivovar Kutná Hora, hudební produkc Rambajs.

  Jeden z pořadatelů, Michal Vavák (který mi pomohl s řadou detailů) mi poskytl i ideální větu k zakončení tohoto článku: „Už se těšíme na jubilejní 15. ročník, který se uskuteční v termínu 11.-12. 8. 2023“.


  Témata:

  Nepřehlédněte