Šest zachráněných památek pak vybrala do soutěže odborná porota. O nejlepších stavbách, projektech a památkách mohou tradičně rozhodovat i lidé v internetovém hlasování, které začalo dnes. Potrvá do 18. června, kdy bude slavnostní vyhlášení. Novinářům to dnes řekla Anna Vlášková z pořádajícího Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary.
Letošní zájem soutěžit byl opět značný. „Je to číslo poměrně vysoké. Dá se to srovnat maximálně s rokem 2021. To ale byla soutěž po dvou letech, protože přes covid jsme soutěž nepořádali. Jsou přihlášeny bytové domy, stavby občanské vybavenosti, dopravní stavby, průmyslové stavby, jsou tam penziony, je tam zámek i úpravy parku. Je to opravdu různorodé,“ popsala Vlášková.
Stavby nebo projekty do soutěže přihlásily i dvě největší samosprávy v kraji, Karlovarský kraj a město Karlovy Vary. Kraj se například chlubí rekonstrukcí Císařských lázní nebo vestavbou koncertního sálu do Císařských lázní, což byly dvě samostatné stavební akce. Město Karlovy Vary letos mezi uskutečněnými stavbami tak významné stavby nemá, byť přihlásilo například rekonstrukci Bezručovy ulice. Zato v projektech se může pochlubit například plánem na rekonstrukci Chebského mostu nebo zajímavě vizuálně řešeným projektem parkovacího domu u Galerie umění.
Soutěž Stavby Karlovarského kraje je jen jednou z akcí, které během roku pořádá Regionální stavební sdružení. Ani letos nebude chybět soutěž pro střední školy stavební, konference o městské architektuře, vyhlášení cen pro nejlepší projektanty a stavbyvedoucí a na podzim tradiční dny otevřených dveří na zajímavých stavbách.
Zdroj: ČTK