• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hledají se dobrovolníci na pozorování šelem v Krušných hiorách

  22.9.2021
  Redakce

  Přírodovědci hledají dobrovolníky pro sledování šelem v Krušných horách a dalších oblastech. Vlčí a rysí hlídky doplní monitoring kočky divoké. Na moravsko-slovenském pomezí pomáhají dobrovolníci i se sledováním výskytu medvěda hnědého. Seminář pro nové dobrovolníky se bude konat od 1. října ve Vejprtech na Chomutovsku. Informovala o tom koordinátorka vlčích hlídek Štěpánka Kadlecová.

  Program na ochranu velkých šelem Hnutí Duha organizuje už 22 let. Novou monitorovací sezonu otevře krušnohorský seminář ve Vejprtech. Vlčí a rysí hlídky, jejichž součástí se noví dobrovolníci stanou, pomáhají v Česku chránit a mapovat výskyt vlků, rysů a medvědů. Jejich aktivity zahrnují především terénní monitoring a z něj vycházející výzkum těchto chráněných druhů od Beskyd a Jeseníků, přes střední, severní a západní Čechy až po Šumavu a Pošumaví.

  V minulém roce podle Hnutí Duha zasahovalo na naše území 22 vlčích teritorií, která pomáhají mapovat dobrovolníci, zároveň se zapojují i do monitoringu rysa ostrovida, jak v jeho původní populaci v Beskydech a v Javorníkách, tak i na Šumavě a v Pošumaví. Na moravsko-slovenském pomezí pomáhají dobrovolníci i s monitoringem výskytu medvěda hnědého. Nově se hlídky zapojují také do mapování menší chráněné šelmy, kterou je kočka divoká. Státy Evropské unie mají povinnost monitorovat populace těchto chráněných zvířat. Zjištění, nálezy a vzorky získané dobrovolníky následně zkoumají vědci.

  Vlci se v Krušných horách usazují už pět let. „Letošní rok nám aktivní monitoring v oblasti Krušných hor komplikovalo hned několik věcí. Vedle covidové situace to byl především problém s pravidelným odcizováním fotopastí. Přesto všechno víme, že se vlci aktivně pohybují po celých Krušných horách v počtech zhruba 12 jedinců, kteří však nepatří k jedné smečce,“ uvedla Štěpánka Kadlecová, koordinátorka vlčích hlídek v Krušných horách. „Cílem letošní zimní sezony bude zjistit přesnější rozmístění a rozdělení krušnohorské vlčí populace, což bez aktivních dobrovolníků půjde jen těžce.“ řekla.

  Seminář v Krušných horách je na plánu první říjnový víkend, na programu jsou přednášky i exkurze u největšího místního chovatele ovcí.

  Zdroj: jv/ctk  Nepřehlédněte