• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hledají se řešení pro velkou fotovoltaickou elektrárnu v Ralsku na Českolipsku, kraj vypíše předběžné tržní konzultace

  24.9.2023
  Doris Drienová

  Liberecký kraj začne hledat nejvhodnější model pro vybudování velké fotovoltaické elektrárny na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku na Českolipsku. Měla by produkovat zhruba dvojnásobek energie, kterou spotřebuje krajský úřad a jeho organizace.

  Kraj vypíše kvůli tomu takzvané předběžné tržní konzultace. Náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti) předpokládá, že soutěž spustí na přelomu září a října.

  „Z předběžných tržních konzultací vzejde nějaký model fungování projektu. To znamená, kdo bude investorem, jakým způsobem projekt vznikne, jestli to bude investice partnera, nebo budeme investovat společně v nějakém poměru, nebo vznikne nějaký společný podnik,“ uvedl Miklík. Předpokládá, že výsledek by mohli znát ještě letos.

  Areál v Ralsku – Hradčanech o rozloze 300 hektarů převzal kraj v roce 2007 od státu. Letiště naposledy využívala sovětská armáda, která ho opustila v roce 1991, od té doby na 2,5 kilometru dlouhé ranveji přistávají jen malá sportovní letadla. Plocha se podle vedení Libereckého kraje nabízí k energetickému využití, zvlášť nyní.

  První záměry na zastavění letištní plochy solárními panely se objevily už před 14 lety, v době, kdy podobné projekty zažívaly boom díky vysokým výkupním cenám elektřiny. Ze záměru ale tehdy sešlo. Nyní kraj počítá s vybudování solární elektrárny s instalovaným výkonem bezmála 104 megawattu (MW), na což bude podle odhadu potřeba až tři miliardy korun. Panely by ale neměly zabrat celou plochu areálu.

  „Naším cílem je, aby fotovoltaika zároveň v tom prostoru umožnila pokračování současných aktivit,“ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Hejtmanství podle něj jedná o spolupráci s místním leteckým aeroklubem, který část bývalého vojenského letiště využívá. „A rádi bychom s místní samosprávou domluvili nějaké doprovodné věci typu cyklostezky, vyhlídková věž, návštěvnické centrum. A chceme jako odpovědný investor také vytvořit nějaký fond, ze kterého bychom mohli financovat v budoucnosti nějaké další investice v bezprostředním okolí,“ dodal hejtman.

  Pro kraj to není jediný projekt v oblasti fotovoltaiky. Funkční solární panely o výkonu 5,4 kilowattu (kW) jsou už na střeše budovy Střediska ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIK) v Hejnicích. Nyní kraj hledá dodavatele solární elektrárny pro jablonecké gymnázium Dr. Antona Randy s výkonem přes 30 kilowatt a zhruba třikrát větší výkon by měly dodávat panely na budově D krajského úřadu v Liberci. Dohromady kraj náklady na tyto dva projekty odhadl na 5,5 milionu korun bez DPH.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte