• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hluk z mosteckého autodromu obtěžuje obyvatele. Přes 8 let se s tím nic nedělá

  23.10.2023
  Simona Knotková

  Spolek Zdraví pro Most žádá ministerstvo zdravotnictví o pomoc v boji proti hluku z autodromu. Podle obyvatel čtvrti Souš, přiléhající k závodišti, se osm let nic neděje ve věci překračování limitů pro hluk.

  V úterý bude několik desítek lidí z Mostu protestovat před ministerstvem, řekl předseda spolku Ivan Dlouhý. Krajská hygienická stanice vede s autodromem přestupková řízení. Magistrát letos dostal 32 oznámení o porušení vyhlášky o regulaci hlučných činností. Mluvčí autodromu řekl, že se snaží se sousedy dohodnout.

  Obyvatelé čtvrti Souš si na hluk z autodromu stěžují na mostecké radnici, při jednání zastupitelstva i na krajské hygienické stanici opakovaně. „Problém trvá osm let a nikdo s tím nic neudělá. Nechceme zrušit autodrom, ať jezdí závody. Problém jsou komerční jízdy, často řidiči ze zahraničí si přijedou zařádit na dráhu a my to odnášíme, venku si opravdu nepopovídáme, protože se neslyšíme,“ řekl Dlouhý.

  Hluk v okolí autodromu pravidelně měří magistrát. Z výsledků zveřejněných na webu  vyplývá, že limit 50 decibelů je opakovaně překračován. Mluvčí města Klára Vydrová řekla, že Autodrom Most dostal pokuty za porušení vyhlášky. O výjimku z vyhlášky si letos společnost nepožádala. „Vyhláška se nevztahuje na provoz na pozemních komunikacích a komunikace v areálu jsou účelovými pozemními komunikacemi,“ řekl mluvčí autodromu Radek Laube. „Zavedli jsme a kontrolujeme hlukový limit, který musí splňovat všechna vozidla pohybující se na dráze, zakázali jsme driftování a s tím spojené závody, zavedli jsme povinné používání tlumivek výfuků, vysázeli stromy a další,“ uvedl mluvčí.

  Krajská hygienická stanice (KHS) podněty z Mostu k hluku dostává od roku 2015, kdy autodrom změnil majitele. Měření provádí namátkově. „Pravomocně byla ukončena dvě řízení, přičemž v jednom byla uložená pokuta zaplacena, druhé řízení bylo z důvodu změny zákona zastaveno,“ řekl zástupce ředitelky KHS Roman Šťastný. Aktuálně vede KHS s autodromem dvě přestupková řízení v souvislosti s překročením limitů hluku. Podle legislativy nelze výsledky z kontinuálního měření přístroje, který pořídil mostecký magistrát, považovat podle Šťastného za validní, protože přístroj měří veškeré hlukové události v jeho blízkosti, nejen hluk z autodromu, zaznamenává tedy i hluk ze silnice, průlety letadel, štěkot psů a podobně.

  Provoz na autodromu ovlivňuje sezona. Intenzivnější je v letních měsících. „V zimních měsících je pak dráha zhruba z 60 procent bez provozu. Do provozního řádu jsme navíc vložili tzv. dny ticha, kdy na dráze není žádné vozidlo,“ uvedl Laube. Zástupci autodromu a spolku se sešli na magistrátě. „Naše strana o dohodu byla odmítnuta nereálným návrhem řešení ze strany sousedů,“ uvedl Laube. „Slíbili akorát, že nebudou jezdit po šesté hodině. To už ale stejně za chvilku bude tma,“ řekl Dlouhý.

  Do Prahy vyjede z Mostu v úterý na protest před ministerstvem zdravotnictví autobus. Účast potvrdilo podle Dlouhého 80 lidí. „Je to naše poslední šance, jak na problém upozornit,“ řekl Dlouhý. Autodrom má podle Laubeho zájem o dobré vztahy se sousedy. „Provoz u nás se neliší od jiných evropských autodromů a jde o běžnou praxi v tomto segmentu. Náš okruh je provozován za stále stejných podmínek již od jeho vzniku,“ uvedl Laube.

  Autodrom byl vybudován na místě bývalého hnědouhelného dolu v letech 1978 až 1983, cíleně mimo obytnou zónu. Pozdější výstavbu rodinných domů umožnila změna územního plánu. Vyhláška ve čtvrti Souš nařizuje klid o nedělích a státních svátcích.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte