Hodiny na novoborské dominantě mlčí. Nové budou absolutně přesné

26.7.2021
Fefík

„Hodiny byly v posledních letech často poruchové, proto jsme rozhodli o výměně hodinového stroje. Přítomnost věžních hodin ke koloritu města neodmyslitelně patří,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Původní hodinový stroj s automatickým natahováním pochází ze 70. let minulého století. Skládá ze tří částí. V levé části se nachází bicí stroj, který odbíjí čtvrthodiny, na pravé straně pak druhý bicí stroj odbíjí celé hodiny. Uprostřed je „jící stroj“, který ukazuje čas.

Nově ho nahradí elektronicky řízený hodinový stroj, který je doplněný o další funkce.

Nový Bor se může chlubit, dal život čtvrt tisíciletí starému domu

Kromě absolutní přesnosti na všech cifernících bude například automaticky přecházet na zimní a letní čas, automaticky se bude i spínat osvětlení ciferníků. Pokud dojde k výpadku elektrického proudu, hodiny se po obnovení dodávky samy nastaví na správný čas. Stroj bude mít rovněž ochranu proti zkratu, síťovému rušení a proti poruchám způsobeným atmosférickou elektřinou.

„Práce, které obnáší demontáž hodinových ručiček i samotného stroje a následnou výrobu a instalaci nového stroje, by měly být hotové v průběhu července,“ doplnila Magdaléna Riedelová, správce památek města na novoborském městském úřadu.

Zdroj: Radmila Pokorná, Novoborský měsíčníkNepřehlédněte