• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Honza Tuna v akci: Byznysmenům s vodou poroste zisk i v krizovém roce

    20.7.2023

    Už několik měsíců reportér Honza Tuna rozplétá byznys kolem české, moravské a slezské vody.

    Co se děje kolem vodného a stočného na severu Moravy? Jak vodárna ovládaná ze zahraničí vodu lidem letos zásadně zdražila o dvacet procent, na takřka sto dvacet korun za kubík? Jak nasazuje obrovské marže a jakými cestičkami pak odtékají peníze lidí za vodu do zahraničí?

    Vodu naprosté většině lidí v Moravskoslezském kraji dodává a vše kolem ní vlastní ve Španělsku vlastněná a ovládaná firma s českým názvem Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SMVaK). A právě její byznys začaly šetřit i státní orgány, Ministerstvo financí. SMVaK probíral v půlce června i Výbor pro koordinaci regulace oborů vodovodů a kanalizací na Ministerstvu zemědělství. „Specializovaný finanční úřad tam provádí kontrolu cenotvorby, až bude hotová, dostane koordinační výbor výsledky na stůl a pak se rozhodne, co bude dál,“ řekl člen výboru Pavel Růžička. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pak prošetřuje zadávání zakázek SMVaK spřízněným firmám. Pohled do výroční zprávy SMVaK za rok 2021 ukazuje, jak kvetl byznys se společností Aqualia infraestructuras inženýring. Ta stejně jako SMVaK patří pod španělský koncern FCC Grupo. Tedy právě této spřízněné společnosti SMVAK zadal zakázky za více než tři čtvrtě miliardy.

    Zisk prostě bude

    Kalkulace cen vodného a stočného pro rok 2023 nechce dát SMVaK z ruky, a není divu. Z dokumentů, které se podařilo získat, plyne hned několik věcí. Například enormně, o více než 20 procent, narostly náklady, a to i když se očistí o zdražení elektrické energie. Extrémní je například nárůst režií. Výrobní o 53 milionů, tedy o 45 procent. Správní dokonce o 118 milionů, tedy o neuvěřitelných 182 procent.

    A jisté je také to, že v zahraničí vlastněné SMVaK započetly do ceny vody i v letošním krizovém roku svůj extrémně vysoký zisk. Ten si oproti loňskému roku ještě zvedly o šedesát pět milionů. Tedy o deset procent. A i na ten se jim v ceně za vodu složí obyvatelé a firmy severní Moravy. „Opět jsme u toho, jak je nastavená legislativa. Když oni můžou, tak proč by to nedělali. Otázka je, proč toto máme mít v tomto systému. Myslím si, že když ve Francii a Německu pochopili, že to je špatně, a už to vrací, že to funguje jako veřejná služba, tak pojďme to napravit,“ říká Radek Novotný z Nadačního fondu Pravda o vodě.

    Šéfové mlčí a nejsou

    Některé položky cenové kalkulace jsou zarážející, na dotazy k nim ale členové představenstva SMVaKu Iveta Vozňáková, Vladimír Slivka a Miroslav Kyncl neodpověděli. „K vysvětlení finančních otázek nejsem dostatečně kvalifikován. Můj obor je zásobování vodou,” uvedl pouze profesor Kyncl. Na dotazy neodpověděl ani mluvčí SMVaKu Marek Síbrt. Nikdo z představitelů SMVaKu nebyl k zastižení ani v ostravském sídle firmy. Pracují prý z domova.

    Zdroj: Jan Tuna



    Nepřehlédněte