• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hoštice z kultovních Troškových komedií táhnou i po 40 letech

  7.7.2024
  Simona Knotková

  V Hošticích na Strakonicku se v sobotu uskutečnil rodinný festival Slunce, seno 40 připomínající 40 let od premiéry komedie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody.

  Podle organizátorů na něj dorazily tisíce lidí. Jejich příjezd však omezoval dopravu a policie kvůli akci posílila hlídky obvodního oddělení Volyně. O Hoštice, ve kterých režisér Troška začal film natáčet v roce 1983, je podle starosty Miroslava Tománka mezi turisty pořád zájem, někdy až nepříjemně velký. Podnikat v turismu se ale v obci se 140 obyvateli nedaří.

  „Mezi 09:00 a 10:00 to bylo náročnější, protože všichni přijížděli a postupně parkovali, ale teď je situace klidná, odbavování je rychlé. Areál je příjemně zaplněný, ale je rozsáhlý, takže to není tak, že by se lidé mačkali,“ řekla ve 13:30 za pořadatele Lenka Netušilová.

  Hoštičtí si na zájem těch, kteří si film oblíbili, museli zvykat už po uvedení komedie, která měla premiéru 1. září 1984. „Člověk by řekl, že to (zájem) bude postupně upadat, ale ono je to pořád stejné, možná ještě horší. Návštěvníci jezdí pořád. Ale žádné služby tady stejně fungovat nemůžou, protože návštěvnost je největší v červenci a srpnu, pak pár víkendů v červnu a září, jinak je tady mrtvo jako v každé jiné obci. Byly takové pokus udělat tady nějaké občerstvení, ale žádného podnikatele dva měsíce v roce neuživí,“ řekl Tománek.

  Sobotní festival pořadatelé připravili s ohledem na očekávaný zájem veřejnosti v areálu zemědělského družstva, kde se film natáčel. „Původně se to chtělo dělat na návsi, ale říkal jsem, že to není možné, protože ta je pro pár lidí, tím by to zhaslo. Tak se to vymyslelo v areálu bývalého JZD,“ dodal Tománek.

  Policie uvedla, že kvůli akci posílila hlídky obvodního oddělení Volyně. Provoz přijíždějící auta omezila mezi Strakonicemi a Volyní a na Vlachovo Březí, nehody však policie neeviduje.

  Velká návštěvnost festivalu překvapila i režiséra Trošku. „Jedna radost je ta, že lidé opravdu ten film milují a že ho i po 40 letech pořád nějakým způsobem berou za svůj. A druhá je ta, že se prodalo tolik lístků. Těší mě ten zájem lidí, že jedou ze všech koutů republiky, dokonce i ze Slovenska,“ řekl Troška, který byl vedle herců z filmu hlavní tváří festivalu. Přijeli také herci Broněk Černý, Pavel Kikinčuk nebo Jaroslava Kretschmerová.

  „Vůbec nás při natáčení nenapadlo, že by ten film mohl takto zabodovat. Natočili jsem jenom takovou prázdninovou legrácku a tím to skončilo,“ řekl Troška. Po úspěchu prvního filmu pak vznikla další dvě pokračování – Slunce, seno a pár facek, Slunce, seno, erotika. O čtvrtém dílu s pracovním názvem Slunce, seno, ufoni se podle režiséra uvažovalo spíš z legrace, nevznikl ani scénář.

  Film Slunce, seno, jahody od premiéry po dobu promítání v československých kinech navštívilo více než 3,3 milionu diváků. Podle dat Národního filmového archivu jde o pátý nejnavštěvovanější tuzemský snímek. Nejvíce lidí v kinech vidělo film Vesničko má, středisková.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte