• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Houbaři se radují, sezóna začíná! Díky klimatické změně se u nás dají najít i houby ze Středomoří

  2.6.2024
  Doris Drienová

  Počasí posledních deseti dnů bylo příznivé pro růst hub, řekla mykoložka Markéta Vlčková. Houby podle České mykologické společnosti rostou aktuálně například na Dobříšsku, Karlovarsku nebo Rokycansku, i když jen v určitých lokalitách.

  Poměrně optimistický je podle Vlčkové i výhled na další týden až dva. Pravděpodobnost růstu hub si mohou lidé nově ověřit na mapě zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Vlčková dodala, že mykologové pozorují v souvislosti s klimatickou změnou častější výskyt některých druhů hub ze Středomoří, které v ČR dříve nerostly.

  „Květen nebývá na houby moc bohatý, začínají jarní houby, smrže nebo kačenky, pak v dubnu roste čirůvka májovka a červen nebývá nic moc,“ uvedl Aleš Vít z mykologické společnosti. Aktuálně podle něj ale rostou na některých místech lišky nebo hřiby dubové, lidé mohou najít i křemenáče březové a ve smrkových porostech může růst hřib kovář. Výskyt některých druhů na konci května způsobil letošní posun vegetačního období zhruba o tři týdny, tvrdí.

  Projevy jara letos v Česku výrazně uspíšil extrémně teplý únor, pak ale nastala vlna dubnových mrazů, která způsobila, že se v Česku tento rok místo 138.000 tun ovoce sklidí asi 30.300 tun. Na houby jarní mrazy významný vliv nemají, pokud trvají krátce, uvedl Vít. „Děje se to každoročně, maximálně to pozastaví růst na den nebo dva,“ řekl Vít.

  Vliv na růst hub v Česku ale má podle mykologů klimatická změna. „Nacházíme o něco častěji druhy teplomilné, původem třeba ze Středomoří, které na území ČR dříve nerostly a nyní se sem díky změně podmínek dostávají,“ uvedla Vlčková. Vít doplnil, že se jedná například o hřib královský, dupainův nebo muchomůrku císařskou.

  ČHMÚ se zahájením houbařské sezony začal tento týden na svém webu znovu zveřejňovat průběžně aktualizovanou mapu republiky, na níž s ohledem na srážky, půdní vlhkost či teploty posledních dnů odhaduje pravděpodobnost růstu nejčastěji sbíraných hub v zemi. Meteorologové nicméně upozornili na to, že faktický výskyt hub závisí na konkrétní lokalitě a tamních podmínkách, a proto je třeba brát mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou.

  Jednoznačně nejlepší rok z pohledu růstu hub byl podle Vlčkové rok 2014. „Následoval extrémně suchý rok 2015 a od té doby je to spíš horší. To sucho řada stromů, lokalit a hub nepřežila, nebo přežila ve špatné kondici,“ uvedla mykoložka. Vyhlídky na celou letošní sezonu podle ní nelze předpovědět, následující týden až dva ale označila za optimistické.

  Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst zhruba deset dní po vydatných deštích a následném teplém počasí. Nesmí být ale moc horko.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte