• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hradčanská hospůdka U Zavěšenýho kafe má třicet let

  11.6.2024
  Fefík

  Restaurace? Kavárna? Hostinec? Ne, hospůdka! To je to pravé slovo pro tenhle hradčanský podnik. Je v tom útulnost, malebnost, jakási stopa starobylosti, přátelské prostředí.

  A proč „zavěšený kafe“? Tak to přijde pán do kavárny, vypije kávu a povídá: „Platím dvě kávy – tu, co jsem vypil, a jednu zavěšenou.“ Přijde jiný pán, nemá peníze, tak povídá: „Není tady nějaký zavěšený kafe?“ Když je, tak ho vypije a jde domů. Příběh dodal písničkář Jan Burian.

  Ten název, ta legenda, to je přesně to, o co jsme se tu už pár let snažili. Chtěli jsme se vrátit ke slušným sousedským vztahům ve všech formách. To, kam dohnali rodinné, sousedské a lidské vztahy komunističtí fízlové a estébáci ve spolupráci s armádou udavačů, v tom se těžce žilo a žije. Chtěli jsme se za každou cenu pokusit ty vztahy narovnat a v tom by nám princip zavěšenýho kafe mohl být pomocníkem,“ řekla Helena Hrábková, která s Jakubem Krejčím už tři desítky let hospůdku provozuje.

  Začalo to 10. června 1994 na adrese Radnické schody 7. Vlastně to tehdy nezačalo, ale tehdy vyvrcholilo dosavadní snažení, které představovaly nejrůznější aktivity – festiválky, koncerty, provozování galerie atp.

  Odpočinková zóna na Džbánu se otevřela veřejnosti

   

  V září 2001 se Zavěšený kafe přestěhovalo o kousek dál, do barokního domu U tří (zlatých) sekyrek na adrese Úvoz 6. To už věhlas hospůdky letěl Prahou.

  Hosté mohli v Zavěšeným kafi ocenit nejen to, co obvykle restaurační podniky nabízejí, ale také originální výzdobu prostoru, o kterou se postaral Jakub Krejčí, povoláním nebo spíš posláním výtvarník. Do hospůdky přibyla v roce 2005 velká luneta, kterou hosté s oblibou studovali a hádali kdo je na ní zpodobněn. „Maloval jsem společnost lidí napříč českou historií; lidí, kterých si vážím a s kterými bych rád poseděl v naší hospodě,“ dodal Kuba. Samozřejmě na obraze nechybí rodina včetně psa Františka.

  V roce 2010 otevřeli Kuba s Helenou v Loretánské ulici ve velkém domě číslo 13 druhý podnik – DIVADLO POKRAČUJE. A když v lednu 2016 muselo Kafe opustit Úvoz, přeneslo se sem i původní jméno.

  Devizou nového prostoru je velká zahrádka na terase, odkud je nádherný výhled na Lobkovickou zahradu, Petřín a kousek Prahy. Na téhle terase se v létě pořádají koncerty.  A letošek není výjimkou, zvlášť když Zavěšený kafe slaví narozeniny.

  Zdroje: vlastní

   

  U ZAVĚŠENÝHO KAFE – DIVADLO POKRAČUJE

  Loretánská 13, Praha 1 – Hradčany

  Provozní doba: denně 11.00 – 24.00

   

  ECHO FEST Zavěšenýho kafe k 30. narozeninám (nejbližší program):

  12/6 Mr. Crow Trio

  14/6 After 40

  17/6 Honza Křížek

  19/6 Bob Dylan Tribute Night

  20/6 Duende

  (Začátky v 19 hodin)  Nepřehlédněte