• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hradec Králové loni investoval rekordní částku

  27.4.2024
  Simona Knotková

  Stotisícový Hradec Králové loni investoval rekordních 1,03 miliardy korun po 926 milionech korun v roce 2022.

  Hlavním výdajem byla, stejně jako v roce 2022, stavba fotbalové arény za celkových tři čtvrtě miliardy korun. Město stadion otevřelo loni v srpnu. Dalšími významnými investicemi byly stavba inteligentního dopravního systému a rekonstrukce ZŠ Úprkova a ZUŠ Střezina, vyplývá ze závěrečného účtu města.

  Rozpočtové hospodaření města loni skončilo záporným saldem 53 milionů korun proti minusu 174 milionů korun, který predikoval schválený rozpočet na rok 2023. „Proti plánu městu vzrostly příjmy, zejména daňové. Naopak jsme ušetřili na provozních výdajích,“ řekl náměstek primátorky pro ekonomiku Miroslav Hloušek (ODS).

  Výdaje města loni činily 3,336 miliardy korun a příjmy 3,283 miliardy korun. Příjmy i výdaje byly nejvyšší v historii města. Schodek 53 milionů korun město uhradilo z peněz ušetřených v minulých letech, původně uvažovaný úvěr nečerpalo. V roce 2022 byl rozpočtový schodek 102 milionů korun. Předtím v letech 2015 až 2021 rozpočet města vždy končil v plusu, kladná salda za tyto roky v souhrnu dosáhla 1,27 miliardy korun.

  Po celkovém finančním vypořádání loňského roku městu k volnému použití zbylo 231 milionů korun. O jejich využití teprve rozhodnou radní a zastupitelé. „Zatím město peníze převede do rezervy a postupně je dá na projekty, se kterými schválený rozpočet na letošní rok nepočítal,“ uvedl Hloušek.

  Pro letošní rok má Hradec Králové schválený rozpočet se schodkem 225 milionů korun při příjmech 2,84 miliardy korun a výdajích 3,06 miliardy korun. Investice město plánuje ve výši 499 milionů korun.

  Na stavbu fotbalové arény, která má kapacitu 9300 diváků, město loni vydalo 441 milionů korun. Do loni spuštěného systému řízení dopravy šlo 123 milionů korun. Za rozšíření ZŠ Úprkova město dalo 62 milionů korun a za rekonstrukci ZUŠ Střezina 47 milionů korun. Další významné sumy šly do stavby lávky přes Labe a do stavby silnice ke sportovnímu areálu DTJ.

  Zadlužení města loni kleslo. Celkový objem úvěrů se zmenšil na 457 milionů korun z předloňských 524 milionů. Město však má vyjednaný úvěr 400 milionů korun, který může v případě potřeby čerpat do konce letošního roku. Ve všech státem sledovaných parametrech zadlužení měst a obcí byl Hradec Králové ke konci loňského roku hluboko pod hraničními hodnotami.

  Hradec Králové řídí koalice čtyř subjektů, a to koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Čtyři strany koalice mají 18 mandátů a většinu v 37členném zastupitelstvu opírají o tři přeběhlíky zvolené za Rozvíjíme Hradec a za hnutí ANO.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte