• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hradec Králové na příští rok počítá se schodkem rozpočtu ve výši 386 milionů

  25.9.2023
  Doris Drienová

  Stotisícový Hradec Králové zatím plánuje pro rok 2024 rozpočet se schodkem 386 milionů korun při příjmech 2,76 miliardy korun a výdajích 3,15 miliardy korun. Schodek chce zhruba ze dvou třetin uhradit z peněz ušetřených v minulých letech a dále z úvěru 140 milionů korun.

  Výdaje na investice by měly klesnout na 410 milionů korun z letos plánovaných 523 milionů korun. Vyplývá to ze základního rámce rozpočtu, který schválila rada města. Nyní o něm budou jednat politické kluby a další orgány města. Definitivní znění rozpočtu by měli schvalovat zastupitelé na zasedání 12. prosince.

  „Rozpočet je koncipován realisticky, za dodržení principu opatrnosti,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru města Jindřich Frydrych. Poznamenal, že z dosud známých návrhů vládního konsolidačního balíčku, který má vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu, by město mělo úpravou přerozdělování sdílených daní ztratit část příjmů.

  Bilanci rozpočtu roku 2024 by však mělo pomoci vylepšit 100 milionů korun, které Hradec Králové letos navíc získá z daňových příjmů. Pro vyrovnání rozpočtového schodku chce město příští rok čerpat zbytek úvěru, který si v celkové sumě 400 milionů korun vzalo na pokrytí investic již v roce 2021. Přijetí nového úvěru radnice neplánuje.

  Na straně výdajů město zatím počítá s rezervou 400 milionů korun. Peníze z rezervy skončí podle rozhodnutí vedení města buď na financování běžných výdajů nebo na úhradu nově zařazených investic. Dá se tedy předpokládat, že zatím navržené investice ve výši 410 milionů korun nejsou konečné.

  Hlavním investičním výdajem příštího roku by mělo být 140 milionů korun na přestavbu křižovatky Mileta na silničním okruhu města. Jde o sdruženou investici města, kraje a státu za více než půl miliardy korun. Další významné sumy by měly jít do projektu zdvoukolejnění železniční trati a demolic v Kuklenách, rekonstrukce ZUŠ Střezina, a rekonstrukce Mateřské školy Kamarád.

  Aktuálně je hlavní investicí města stavba fotbalového stadionu za 650 milionů korun bez DPH. Jde o největší investici v novodobé historii města. Letos v prvním pololetí radnice za stadion zaplatila 336 milionů korun. První fotbalové utkání se na stadionu odehrálo 5. srpna. Oficiálně se stadion veřejnosti otevřel 3. září, ačkoliv ne všechny jeho části byly stavebně hotové.

  Město řídí koalice čtyř subjektů, a to koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Čtyři strany koalice mají 18 mandátů a většinu v 37členném zastupitelstvu opírají o tři přeběhlíky zvolené za Rozvíjíme Hradec a za hnutí ANO.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte