• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hradec Králové zrušil výběr nájemníků 11 nových městských bytů

  19.3.2023
  Doris Drienová

  Hradec Králové zrušil výběrové řízení na pronájem jedenácti nových městských bytů, které nechal postavit ve čtvrti Kukleny. Důvodem je technický problém s přípojkou elektřiny, který nyní město řeší se společností ČEZ. Zda město vypíše nové výběrové řízení na pronájem, není jisté, řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.

  Byty město v lednu nabídlo k pronájmu takzvanou obálkovou metodou. Přišlo 16 žádostí, což bylo méně, než radnice čekala. Obálky s nabídkami radnice kvůli zrušení řízení ani neotevřela. Do bytů se nájemníci podle původních představ radnice měli stěhovat na začátku května. „Zda dojde k vypsání nového výběrového řízení, bude předmětem dalších jednání. S ohledem na nízký zájem o klasický pronájem bude ale město zvažovat i jiné varianty,“ uvedla mluvčí.

  Městem požadované minimální nájemné začínalo na 200 korunách za metr čtvereční a podle velikosti bytů se pohybovalo od 11.000 korun do 19.500 korun. Podle serveru sreality.cz se ceny pronájmů nyní nabízených bytů v Hradci Králové nejčastěji pohybují zhruba mezi 10.000 až 16.000 korunami.

  Byty radnice vybudovala od roku 2020 v rekonstruovaném domě ve čtvrti Kukleny nákladem 26,1 milionu korun bez daně. Byty jsou jednopokojové až třípokojové a mají velikost od 42 do 97 metrů čtverečních. Mají nové kuchyňské linky a ke každému bytu náleží jedno parkovací místo u domu.

  Původní nájemníci domu, o němž se v minulosti hovořilo jako o sociálně vyloučené lokalitě, dostali od města výpovědi. Někteří v domě ale dál žili bez platné smlouvy a městu trvalo přes rok, něž se je podařilo z domu vystěhovat. Následně radnice začala s přestavbou.

  Původně radnice mínila, že byty budou sociálního typu a obsadí je lidé v bytové nouzi, kteří by platili snížené nájemné. Na přestavbu domu pro sociální bydlení radnice získala evropskou dotaci 21,4 milionu korun, ale nakonec ji nevyužila a byty nabídla k pronájmu za tržní ceny.

  Pro různé skupiny obyvatel, které potřebují podporu, má město k dispozici téměř 1000 bytů. Z toho je téměř 700 sociálních bytů se sníženým nájemným, 132 je startovacích bytů a pro rodiny s dětmi má město vyčleněno asi 160 bytů. Celkem město disponuje asi 1340 byty. Hradec Králové má přes 90.000 obyvatel.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte