Hrady a zámky v Libereckém kraji pokračují s opravami, hrad Grabštejn uzavře hlavní přístupovou cestu

18.3.2023
Doris Drienová

Na všech státních hradech a zámcích v Libereckém kraji budou letos pokračovat dílčí opravy. Z pohledu návštěvníků největší komplikací na začátku sezony bude uzavření hlavní přístupové cesty k hradu Grabštejn na Liberecku v souvislosti s výstavbou vodovodní přípojky a čistírny odpadních vod. Vyplývá to z informací od regionálního ředitele Národní památkové správy Miloše Kadlece.

Příhraniční hrad nedaleko Hrádku nad Nisou bude od zahájení sezony 1. dubna zřejmě po celý měsíc přístupný pouze od Chotyně. Odtud vede nahoru k hradu klikatá zelená turistická cesta, která není vhodná pro kočárky.

Staveništěm budou na začátku sezony procházet návštěvníci také cestou k zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí, kde řemeslníci od minulého roku za více než 18 milionů korun opravují vstupní objekty. Zcela uzavřený bude Lemberk na přelomu dubna a května. Důvodem ale nebudou stavební práce, nýbrž natáčení filmu. „Bude to od 29. dubna do 5. května, a to v souvislosti s natáčením pokračování velice oblíbeného filmu, který si získal řadu obdivovatelů, a to je Aristokratka,“ uvedl Kadlec.

Na Bezdězu na Českolipsku bude pokračovat loni zahájená výstavba nové nákladní lanovky za bezmála 29 milionů korun. „Pevně věřím, že se podaří v letošním roce dokončit. Máme tam spoustu problémů s dopravou materiálu, takže budeme využívat pro jeho dopravu i trochu netradičního způsobu na památkových objektech, a to je vrtulník,“ uvedl Kadlec. Na Bezdězu v dubnu navíc začne restaurování výmaleb Rytířského sálu pod ochozem věže.

Zámek Zákupy na Českolipsku do letošní hlavní části sezony vstoupí s opravenými chodbami ve východním křídle, kde byly zrestaurovány nástěnné a nástropní malby, dveřní fládry a parketové podlahy. Na zámku se bude letos opravovat střecha takzvaného Švýcarského domku v parku, pokračovat bude obnova jižního křídla hospodářského dvora, která si vyžádá zhruba čtvrt miliardy korun.

Na Troskách v Českém ráji budou letos na podzim řemeslníci pracovat na odvodnění věže Baba, aby se zamezilo zatékání do konstrukcí a skály. Pro příští rok je v plánu výstavba nového ochozu na věži Baba a v projektové fázi je příprava nových toalet, pokladny a zázemí hradu.

Na zámku Sychrov nedaleko Turnova budou letos řemeslníci dokončovat opravu střechy východního křídla budovy a začnou s obnovou litinového oplocení zámecké zahrady. Na zámku Hrubý Rohozec v Turnově se částečné opravy dočká zámecká zeď a část vnější fasády zámku.

Na zámku a hradu Frýdlant na Liberecku budou restaurátoři od dubna pokračovat v obnově sgrafit. Na září je plánována rekonstrukce střechy starého zámku, jejíž součástí bude oprava oken na celé prohlídkové trase.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte