Český europoslanec Pavel Poc, který je místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, k tomuto problému v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl: „Neuváženým užíváním antibiotik jsme si zbraně vyrazili z ruky. Umožnili jsme bakteriím, aby si našly proti jednotlivým způsobům obranu.” „Medicína, jak ji známe, je ohrožená situací, kdy si i dřív běžné bakterie, které bylo snadné antibiotiky ošetřit, vyvíjejí rezistenci a multirezistenci. Naše schopnost zasáhnout, léčit jedním antibiotikem, je narušená,” dodal.
Parlament navrhuje opatření
EU dosud na výzkum v oblasti antimikrobiální rezistence vynaložila více než 1,3 miliardy eur, ale poslanci by chtěli dosáhnout většího pokroku pomocí dalších opatření.
Výbor pro veřejné zdraví přijal z vlastního podnětu zprávu, v níž reaguje na Evropský akční plán proti antimikrobiální rezistenci. Rakouská poslankyně za sociální demokraty Karin Kadenbach, jež je její autorkou, apeluje: „Pokud rychle něco zásadního neučiníme, hrozí nám návrat do éry před antibiotiky. V důsledku toho by mohly častěji končit smrtí například zápaly plic, rizika při rutinních operacích by mohla být vyšší a léčba potlačující imunitní systém, jako např. chemoterapie, by se mohla stát pro pacienty příliš nebezpečnou.“
Veterinární léky
Výbor ve stejný den schválil návrh pravidel, která by měla snížit používání antibiotik při chovu hospodářských zvířat. Preventivní a plošné podávání antibiotik zvířatům by se mělo omezit. Nové evropské standardy budou povinni respektovat i dovozci potravinářských výrobků.
O obou usneseních bude ještě na podzim hlasovat celé plénum Parlamentu.