• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hru kladenského divadla „uvidí“ i nevidomí

  17.9.2023
  Simona Knotková

  Premiéru inscenace s názvem Nadženy uvede 22. září Městské divadlo Kladno.

  Neobvyklé představení, jehož děj se odehrává ve tmě, vzniklo přímo pro středočeskou scénu. Divadlo se touto inscenací chce otevřít také nevidomým divákům. Hra Jozefa Huga Čačka vypráví o životech pěti žen, které se ocitly na životním rozcestí a v pátek ji tvůrci v Praze představili novinářům.

  Protagonistky příběhu svede dohromady potřeba dát si pauzu od každodenního shonu a pocitu, že se bez nich jejich okolí neobejde. Pět žen se tak společně ocitá v zařízení, které slibuje naprostý klid a možnost znovu se napojit na sebe sama – přicházejí na terapii v naprosté tmě, kde společně stráví několik dní naslepo. „Text jsem začal psát před více než pěti lety. Předlohou a velikou inspirací mi byly dámy z mého okolí. Každá byla natolik inspirativní, že jsem si jejich životní příběhy nemohl nechat jen pro sebe. A pak se zrodil nápad zavřít všechny tyhle životní historky do jedné místnosti a zhasnout,“ uvedl autor, režisér i výtvarník inscenace Čačko.

  Inscenace chce podle něj využívat experimentální divadelní postupy a objevovat nové možnosti rozšíření diváckého zážitku za hranice běžného divadelního představení. Děj hry se odehrává v absolutní tmě, a tak se tvůrci soustředí na možnosti sdíleného divadelního zážitku s omezením vizuálních vjemů.

  „Zcela zásadní je propojení s organizací Světluška, se kterou vymýšlíme, jak i divákům se zrakovým postižením ukázat, že se na ně nezapomíná. Divadlo je totiž umění, které je vidět hlavně srdcem,“ míní Čačko. Inscenace je ale určená nejen pro diváky se zrakovým postižením, těm vidoucím podle něj přinese unikátní divadelní zážitek. Pětici hereček, jimiž jsou Barbora Janatková, Kristina Sitková, Lenka Zbranková, Barbora Hron Vovsíková a Jaromíra Mílová doplňuje v jediné mužské roli nazvané On Tomáš V. Hron.

  Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který od svého založení roku 2003 pomáhá těžce zrakově postiženým a organizuje či podporuje nejrůznější kulturní či sportovní osvětové a zážitkové projekty.

  Scénograf, kostýmní výtvarník a dramatik Jozef Hugo Čačko vystudoval obor scénografie na Divadelní fakultě AMU v Praze. V roce 2013 režíroval inscenaci svého textu Blood/Tears and Gold v pražském alternativním prostoru NoD. Je autorem výpravy k oceňované inscenaci Sólo Radima Vizváryho, spolupracoval s mnoha pražskými soubory. Pracuje v kamenných divadlech po celé ČR, mezi nimiž jsou třeba Divadlo na Vinohradech, Švandovo divadlo, Divadlo na Fidlovačce, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci a Západočeské divadlo v Chebu. Od října 2020 je vedoucím výroby a provozu Městského divadla Kladno, kde je také autorem výprav k inscenacím Hra, která se zvrtla, Na skle malované, Klíčovou dírkou či Smrt v růžovém.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte