U naučné stezky Upolínová louka na Chebsku přibyly hrací prvky a panely

4.7.2021
Roman Kořinek

„Máme tam nově lavičky, rozšířenou podestu při nástupu, takže se tam vejde větší množství lidí a komfortně si tam mohou přečíst informační panely, které jsme tam přesunuli z druhé strany silnice. Přidali jsme tam také hrací prvky jako gravírování na prknech a reliéf upolínu,“ popsala Rolková.

Stezka u Upolínové louky se nachází v centrální části Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je součástí naučné stezky Mnichovské hadce, kde se vyskytuje hadec, což je šedozelená hornina, která podporuje růst některých vzácných druhů rostlin. Jde o největší hadcový komplex v Čechách.

Tamější mokřady se vyznačují pestrým složením vzácných druhů rostlin, především upolínu nejvyššího. Letos kvůli chladnému a deštivému počasí kvetly upolíny o několik týdnů později. Obvykle kvetou přibližně tři týdny na přelomu května a června. Roste tam také několik druhů orchidejí, vachta trojlistá, prstnatce, kosatce nebo suchopýry. Místo je podle Rolkové zajímavé také kriticky ohroženou vrbou borůvkovitou, která byla v Čechách považována již za vyhynulou a zde byla znovu objevena v roce 1990. Z živočichů se zde hojně vyskytuje zmije obecná, užovka hladká, slepýš křehký, ještěrka obecná a čolek horský.

Další aktivitou pracovníků agentury ochrany přírody a krajiny na Chebsku by měly být úprava informačních panelů v národní přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní. Projekt se nyní připravuje ve spolupráci s městským muzeem Františkovy Lázně.

Zdroj: CHKO Slavkovský les/ČTKNepřehlédněte