Starostové jedenácti evropských měst převezmou v Karlových Varech certifikát k zápisu na seznam UNESCO

30.9.2021
Roman Kořinek

Slavnostní večer se za účasti starostů a představitelů nově zapsaných evropských měst na seznam světového kulturního dědictví uskuteční zítra v Karlovarském městském divadle. Oficiální certifikáty o vstupu do UNESCA předá městům náměstek ministra kultury Vlády ČR Vlastislav Ouroda.

„Během zítřejšího večera se završí unikátní kandidatura sériové nadnárodní nominace s názvem Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe k zápisu na seznam UNESCO,“ říká mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (STAN) jsou česká lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, která vstoupila do UNESCA, jedinečná nejen z pohledu dochovaných postupů lázeňské léčby, ale i z hlediska architektonického.

„Dodnes si zachovala ryzí charakter lázeňských center. Nesporná je hodnota okolní krajiny, která svým pojetím parků a lázeňských lesů s mnoha prameny a odpočinkovými místy přímo navazuje na léčebnou péči a doplňuje její účinky,“ říká hejtman a dodává: „Značka UNESCO je zavazující nejen pro nás, ale i pro všechna ostatní lázeňská města, která spolu s námi dlouhou cestu k zápisu do UNESCA absolvovala. Pevně věřím, že to přinese profit v oblasti rozvoje cestovního ruchu a s tím spojených služeb, ale také podstatně širší možnosti v pracovním uplatnění pro naše občany.“

Hosté pátečního slavnostního ceremoniálu si v sobotu 2. října prohlédnou Muzeum Jana Bechera, navštíví podzemí Vřídla a vydají se na komentovanou prohlídku Karlových Varů. Odpoledne bude následovat společné jednání starostů lázeňských měst.

„Česká republika předsedá zapsaným lázeňským městům na seznam UNESCO a předpokládám, že to tak zůstane i do budoucna. Za velmi významnou pro nás považuji možnost čerpat zkušenosti, které mají ostatní evropská města v oblasti slaďování rozvoje cestovního ruchu s životem a potřebami místních obyvatel,“ dodal náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti).

Na seznam UNESCO bylo zapsáno 11 lázeňských měst ze sedmi evropských zemí (Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika). Kromě Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní jde o Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Každé z těchto jedenácti měst se rozvíjelo v letech 1700 – 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů, jejichž využívání vedlo k rozvoji lázeňské infrastruktury, zaměřené na léčebné, terapeutické a také kulturně-společenské funkce ve městě. Lázeňské procedury musely být doprovázeny terapeutickou a rekreační infrastrukturou, pečlivě navrženou v malebné lázeňské krajině.

Zdroj: vz

 Nepřehlédněte