• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hvězdárna v areálu Hněvína se po dvou letech znovu otevře

  5.4.2024
  Simona Knotková

  Veřejnost se bude v neděli moct po dvou letech opět podívat do hvězdárny dr. Antonína Bečváře v areálu hradu Hněvín v Mostě.

  Areál byl od roku 2021 v rekonstrukci, opravená je i vnitřní část hvězdárny. Dříve ji provozovala Hvězdárna a planetárium Teplice, nyní spadá pod mosteckou knihovnu, pod kterou patří také planetárium, řekl ředitel knihovny Petr Petrik. V kopuli je umístěný hvězdářský dalekohled z roku 1912. Veřejnost do něj bude při komentovaných prohlídkách nahlížet zhruba čtyřikrát do měsíce.

  Se začátkem rekonstrukce celého objektu bylo nutné uzavřít i celou hvězdárnu, uvedl Petrik a dodal, že uzávěra trvala dva roky. Pro krajskou příspěvkovou organizaci pak nebylo výhodné uzavřený objekt provozovat. Po domluvě ho tak převzala do správy mostecká knihovna.

  Hvězdárnu řemeslníci vymalovali, nový je i nábytek. Oprava vyšla na několik desítek tisíc korun. Ředitel dodal, že spojení knihovny, planetária a hvězdárny povede i k lepší propagaci.

  Demonstrátor hvězdárny Jiří Harant řekl, že podobný stroj na pozorování oblohy zřejmě není jediným v republice. Podle něj ale budou v jiných hvězdárnách používat již modernější dalekohledy. Podotkl, že v případě poruchy je zapotřebí práce speciálního technika. „Ale ono to nemá tendenci se rozbíjet,“ řekl Harant. „Tahle zařízení jsou nerozbitná,“ doplnil. Do kopule se vejde podle něj osm dospělých i s dětmi. Maximální kapacita je asi 12 návštěvníků. Demonstrátoři budou kombinovat výklad s praktickými ukázkami, při kterých bude veřejnost nahlížet do okuláru.

  Vedoucí mosteckého planetária Martin Frána se bude s dalekohledem teprve sžívat. Zatím si ho podle svých slov vyzkoušel, později bude jako demonstrátor návštěvníkům ukazovat Slunce a dynamické změny na jeho povrchu, v podvečer pak jasné planety nebo měsíc a za tmy další krásy vesmíru.

  Novogotický hrad Hněvín si od opětovného otevření hvězdárny slibuje zvýšení návštěvnosti. Informovala o tom Simona Mann, která se svým týmem zajišťuje pro město Most správu památky. Loni podle ní zejména o víkendech hrad navštívilo okolo 3000 lidí. „Určitě to doplní to, co se tady snažíme na hradě vytvořit. Aby se tady děly kulturní akce, vzdělávací akce, divadla, charitativní akce a podobně,“ dodala Mann.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte