Hygienici kontrolovali cestující v MHD. Lidé povinnost nosit roušku většinou dodržují

13.10.2021
Jiří Bydžovský

Hygienici zkontrolovali několik vozů MHD v Českých Budějovicích. Zajímalo je, zda lidé dodržují povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Většina lidí nařízení Ministerstva zdravotnictví nosit respirátor nebo roušku dodržuje. Ty, kteří roušku neměli nebo ji zapomněli, inspektoři upozornili. Při dalších kontrolách ale už budou za nedodržení nařízení padat pokuty.

„Jedna slečna autobus dobíhala a respirátor si nasadila pár sekund po nastoupení, starší dámu jsme pak upozornili, že respirátor musí mít nasazený i na nose, aby fungoval,“ říká zástupce krajské hygienické stanice Daniel Krbeček. Další cestující se chtěl nasazení respirátoru vyhnout usazením v méně frekventované zadní části vozu. „I v tomto případě ale stačilo poučení o významu respirátorů a možných sankcích při nedodržení opatření,“ doplňuje Krbeček.

„Bez respirátorů potkáváme maximálně jednotky cestujících, vždy navíc stačilo poučení. Nejčastěji se stává, že si lidé respirátor prostě jen zapomenou nasadit. Když je na to upozorníme, často je to až vyplaší,“ popisuje vedoucí inspekce  provozu Dopravního podniku města Petr Ostřanský.

Povinnost mít po celou dobu cesty zakrytá ústa i nos vhodnou ochranou ,připomínají ve vozech letáky i LCD obrazovky. Pokud je to v jejich možnostech, cestující mohou upozornit i přepravní kontroloři a řidiči. Když ani to nepomůže, je nasnadě přivolání městské policie. „K tomu jsme ale ještě přistoupit nemuseli. Pokud někdo nastoupí bez respirátoru vědomě, na výzvu jej stejně většinou nasadí, případně si dobrovolně vystoupí,“ dodává Ostřanský.

Cestující bez ochrany dýchacích cest dostali tentokrát jen informační leták. Při „ostré“ kontrole hygieniků za účasti městské policie by ale mohla přijít pokuta až do výše 10 tisíc korun.

Zdroj:vzNepřehlédněte