Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK) dosud eviduje žádosti 19 obcí o bezplatné vyšetření vzorků vod ze studní zasažených povodněmi. Jde celkem o 99 studní, nejvíce žádostí přišlo z Kroměřížska a Vsetínska, řekla zástupkyně KHS ZK Vendula Ševčíková.
Odběry a analýzu vody dělá na objednávky KHS Zdravotní ústav. „Ve Zlínském kraji začali s plněním objednávek v tomto týdnu,“ uvedla Ševčíková. Hygienici zatím výsledky analýz nemají.
Zdravotní ústav zajistí vzorky a stanoví případné mikrobiologické znečištění, hodnotí také pach, zákal či barvu i základní chemické ukazatele. „Na základě protokolů z laboratorního vyšetření vzorků vod provede KHS souhrnné vyhodnocení výsledků a případných rizik pro ověřované zdroje v dané obci,“ uvedla Ševčíková. Hygienici poté budou informovat o výsledcích vedení obcí.
Jde o jednorázové bezplatné vyšetření vzorků vod. Lidé, jejichž studny byly při zářijových povodních v regionu zasaženy, nahlásili své žádosti o vyšetření vzorků vody starostům a obce předaly seznamy hygienikům. Podmínkou bezplatné kontroly bylo, že jde o přímo zasažené studny, nebo studny z oblasti, kde povodně byly, a voda v nich je po povodních změněná. Podmínkou také bylo, že studna je jediným zdrojem pitné vody pro obydlené objekty. Majitelé museli zaplavené studny nejdříve vyčistit a vodu dezinfikovat a poté požádat o rozbor vody.
Hygienici nestanovili termín, do kdy lidé mohou o vyšetření jakosti vody požádat. „Vzhledem k požadavku, že se jedná o jediný zdroj vody pro domácnost, předpokládáme, že čištění a dezinfekci si majitel studny provedl co nejdříve a svůj požadavek na ověření jakosti vody na obecní úřad již oznámil. Ve Zlínském kraji nebyly povodňové stavy tak markantní jako například v Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji a popovodňová situace nebránila provedení příslušných opatření předcházejících odběru vzorku,“ uvedla Ševčíková.
Zdroj: ČTK