• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Chcete slyšet skutečný křik Indiánů? Vypravte se do Náprstkova muzea na unikátní výstavu

    10.9.2018

    Ještě několik měsíců mají milovníci Indiánů na to, aby se vypravili do Náprstkova muzea. Výstava Indiáni byla totiž pro velký zájem prodloužena, část expozice s názvem Indiáni Severní Ameriky bude k vidění do poloviny února, část Indiáni Jižní Ameriky až do konce dubna.

    Výstava představuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. K vidění jsou velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky i nové exponáty ze sbírek Náprstkova muzea. Indiány v příštím roce v muzeu nahradí nová výstava pojmenovaná Ženská emancipacea, v červnu potom expozice Život na březích Nilu.

    První výstava po dlouhých sedmi dekádách. Co všechno můžete vidět v Národním zemědělském muzeu?

    Součástí výstavy Indiány je také bohatý doprovodný program.

    Taita Anibal Queta a Temok Cozcacuahutli

    čtvrtek 13. 9. 18.00

    Taita (Kolumbie)pochází z etnické skupiny Kofán z povodí řeky Putumayo v kolumbijské Amazonii. Je věrným následovníkem tisícileté tradice užívání nápoje yagé, známého též pod názvem ayahuasca, k léčebným a očistným účelům. Při své vůbec první cestě do Evropy navštíví také Českou republiku a pohovoří zde o svém lidu, doposud živých tradicích a o životě v Amazonii. Temok (Mexiko) je tanečník posvátného aztéckého tance, zpěvák a umělec z mexického rodu Aztéků – Chichimeků. Přispívá k zachování a rozvoji starodávných aztéckých duchovních tradic. Bude vyprávět o posvátných elementech, o vztahu člověka a přírody, živých bytostí a kosmu.

    Etnoklub – péřové mozaiky

    sobota 15. 9. 14.00

    Obyvatelé amazonského pralesa často a rádi využívali peří amazonských papoušků, které bylo velmi ceněno a dokonce bylo jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů. Z peří se daly kromě běžných šperků a ozdob vyrábět i celé obrazy způsobem mozaiky a právě takový péřový obrázek budete mít možnost si v Náprstkově muzeu sami vyrobit. Během jeho výroby se také dozvíte i různé zajímavosti o životě amazonských indiánů v minulosti i dnes.

    FOTO: Indiáni v muzeu

    Indiáni v muzeu - Indiáni v muzeuIndiáni v muzeu - Indiáni v muzeuIndiáni v muzeu - Indiáni v muzeu

    Komentovaná prohlídka výstavou Indiáni

    úterý 18. 9. 17.00

    Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umění. Částí výstavy Vás provede Mnislav Zelený Atapana.

    Sex, manželství a rodina u indiánů

    čtvrtek 27. 9. 18.00

    Příbuzenské vztahy jsou základem každého etnika. Každý ví, kam na genealogickém stromě patří a zná svůj vztah ke všem vertikálně i horizontálně. Na tomto základě se pak buduje sex, manželství a rodina, což je pro indiány důležitou součástí kontinuity. Je přirozené, že se u nich setkáváme se všemi možnými variantami polygynie, polyandrie, levirátu, sororátu s častými únosy a krádežemi žen. Penis byl u indiánů symbol plodnosti. Tématem budou například sexuální orgie u Muisků, indiánská Kámasutra u Močiků či láska až za hrob v El Doradu.

    Komentovaná prohlídka výstavou indiáni

    úterý 2. 10. 17.00

    Seznamte se s krásami Severní Ameriky, její historií, kulturou a uměním. Částí výstavy Vás provede Gabriela Jungová, kurátorka sbírky Severní Ameriky.

    Chutě Amazonie

    čtvrtek 11. 10. 18.00

    Co pěstují, co loví a co jedí amazonští Indiáni? Jak připravují své pokrmy? Jaká omezení provází jejich „dietu“? Co může šokovat Evropana v indiánské kuchyni? Na tyto otázky odpoví přednáška o gastronomii v amazonských vesnicích.

    Etnoklub – indiánské tkaní

    sobota 13. 10. 14.00

    Důležitou součástí oděvu amerických indiánů byly i rozmanité ozdoby, které byly tvarově, barevně i materiálově velmi bohaté. Indiáni se méně oblékali, zato si zdobili každé volné místo na těle. Ozdoby vyráběli z nejrůznějších materiálů, v některých oblastech například tkali z bavlny či lamí vlny. Po vzoru těchto indiánů se na výtvarné dílně naučíme jednoduchou techniku tkaní a utkáme ozdobný náramek, který nás ochrání před zlými duchy.

    Komentovaná prohlídka výstavou indiáni

    úterý 16. 10. 17.00

    Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umění. Částí výstavy Vás provede Mnislav Zelený Atapana.

    Duchovní tradice v Andách

    čtvrtek 18. 10. 18.00

    V současné době modernizace Peru jsou v Andách místa, kde se zastavil čas. Horští indiáni se ve vysokohorském prostředí stále věnují tradičním aktivitám – pastevectví a zemědělství a nadále uctívají Matku zemi a duchy hor. Medailonek s fotografiemi představí současný duchovni svět Inků, jejich vnímaní reality s mystickým přesahem i běžné a slavnostní obřady. Přednáší Olga Vilímková.

    OBRAZEM: Zvířata, indiáni a blyštivé minerály. Takové je Národní muzeum očima dětí



    Nepřehlédněte