Výstava představuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. K vidění jsou velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky i nové exponáty ze sbírek Náprstkova muzea. Indiány v příštím roce v muzeu nahradí nová výstava pojmenovaná Ženská emancipacea, v červnu potom expozice Život na březích Nilu.
Součástí výstavy Indiány je také bohatý doprovodný program.
Taita Anibal Queta a Temok Cozcacuahutli
čtvrtek 13. 9. 18.00
Taita (Kolumbie)pochází z etnické skupiny Kofán z povodí řeky Putumayo v kolumbijské Amazonii. Je věrným následovníkem tisícileté tradice užívání nápoje yagé, známého též pod názvem ayahuasca, k léčebným a očistným účelům. Při své vůbec první cestě do Evropy navštíví také Českou republiku a pohovoří zde o svém lidu, doposud živých tradicích a o životě v Amazonii. Temok (Mexiko) je tanečník posvátného aztéckého tance, zpěvák a umělec z mexického rodu Aztéků – Chichimeků. Přispívá k zachování a rozvoji starodávných aztéckých duchovních tradic. Bude vyprávět o posvátných elementech, o vztahu člověka a přírody, živých bytostí a kosmu.
Etnoklub – péřové mozaiky
sobota 15. 9. 14.00
Obyvatelé amazonského pralesa často a rádi využívali peří amazonských papoušků, které bylo velmi ceněno a dokonce bylo jedním z nejdůležitějších obchodních artiklů. Z peří se daly kromě běžných šperků a ozdob vyrábět i celé obrazy způsobem mozaiky a právě takový péřový obrázek budete mít možnost si v Náprstkově muzeu sami vyrobit. Během jeho výroby se také dozvíte i různé zajímavosti o životě amazonských indiánů v minulosti i dnes.
Komentovaná prohlídka výstavou Indiáni
úterý 18. 9. 17.00
Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umění. Částí výstavy Vás provede Mnislav Zelený Atapana.
Sex, manželství a rodina u indiánů
čtvrtek 27. 9. 18.00
Příbuzenské vztahy jsou základem každého etnika. Každý ví, kam na genealogickém stromě patří a zná svůj vztah ke všem vertikálně i horizontálně. Na tomto základě se pak buduje sex, manželství a rodina, což je pro indiány důležitou součástí kontinuity. Je přirozené, že se u nich setkáváme se všemi možnými variantami polygynie, polyandrie, levirátu, sororátu s častými únosy a krádežemi žen. Penis byl u indiánů symbol plodnosti. Tématem budou například sexuální orgie u Muisků, indiánská Kámasutra u Močiků či láska až za hrob v El Doradu.
Komentovaná prohlídka výstavou indiáni
úterý 2. 10. 17.00
Seznamte se s krásami Severní Ameriky, její historií, kulturou a uměním. Částí výstavy Vás provede Gabriela Jungová, kurátorka sbírky Severní Ameriky.
Chutě Amazonie
čtvrtek 11. 10. 18.00
Co pěstují, co loví a co jedí amazonští Indiáni? Jak připravují své pokrmy? Jaká omezení provází jejich „dietu“? Co může šokovat Evropana v indiánské kuchyni? Na tyto otázky odpoví přednáška o gastronomii v amazonských vesnicích.
Etnoklub – indiánské tkaní
sobota 13. 10. 14.00
Důležitou součástí oděvu amerických indiánů byly i rozmanité ozdoby, které byly tvarově, barevně i materiálově velmi bohaté. Indiáni se méně oblékali, zato si zdobili každé volné místo na těle. Ozdoby vyráběli z nejrůznějších materiálů, v některých oblastech například tkali z bavlny či lamí vlny. Po vzoru těchto indiánů se na výtvarné dílně naučíme jednoduchou techniku tkaní a utkáme ozdobný náramek, který nás ochrání před zlými duchy.
Komentovaná prohlídka výstavou indiáni
úterý 16. 10. 17.00
Poznejte Jižní Ameriku, její obyvatele, kulturu a umění. Částí výstavy Vás provede Mnislav Zelený Atapana.
Duchovní tradice v Andách
čtvrtek 18. 10. 18.00
V současné době modernizace Peru jsou v Andách místa, kde se zastavil čas. Horští indiáni se ve vysokohorském prostředí stále věnují tradičním aktivitám – pastevectví a zemědělství a nadále uctívají Matku zemi a duchy hor. Medailonek s fotografiemi představí současný duchovni svět Inků, jejich vnímaní reality s mystickým přesahem i běžné a slavnostní obřady. Přednáší Olga Vilímková.