• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Inspirace na prodloužený podzimní víkend: vychutnejte si Hřebenovku Českým Švýcarskem

  9.11.2023
  Redakce

  Za tři dny se toho dá stihnout hodně. Máme pro vás tip, jak si během nich užít túru nádherným Krásnolipskem, zasloužený odpočinek i skvělé jídlo a pití. České Švýcarsko má totiž na podzim co nabídnout.

  Prodloužený víkend, třeba hned ten listopadový, je skvělou příležitostí projít si alespoň část letos otevřené zážitkové trasy pro pěší. Vznikla za podpory Ústeckého kraje, nese název Hřebenovka Českým Švýcarskem a zavede vás na úchvatná proslulá i téměř neznámá místa v oblasti plné skalních měst, stěn a výhledů. Má úctyhodných sto kilometrů, ale je jen na vás, zda a za jak dlouho ji budete chtít absolvovat celou. Na webu hrebenovka.com najdete túru rozdělenou na šest příjemných etap.

  Dechberoucí vyhlídky

  My vám teď představíme poslední etapu, která vás seznámí s okolím Krásné Lípy – malebného města, kterému se výstižně říká Brána do Českého Švýcarska. Začnete přímo na náměstí a vydáte se půvabnou cestou kolem chráněného ornitologického území Velkého rybníka až na kraj Jiřetína pod Jedlovou a dále kolem prohlídkové štoly sv. Jana Evangelisty, kde se kdysi těžilo stříbro. Navštívíte také Křížovou horu s jednou z nejkrásnějších tuzemských křížových cest. Podmanivé vyhlídky vás čekají z rozhledny Jedlová a z hradu Tolštejna. Výlet dlouhý 13,5 kilometru končí na nádraží Jedlová, odkud se pohodlně vlakem dostanete zpět do Krásné Lípy.

  Výstava, odpočinek i degustace

  V ní si můžete odpočinout například v Lípa Resortu, který nabízí různé typy ubytování od hostelu přes penzion po aparthotel. Součástí resortu je relax centrum, kde si můžete dát masáž nebo zajít do sauny. Přímo v Krásné Lípě se nachází Dům Českého Švýcarska se zajímavou expozicí. Provede vás nejen historií, ale také přírodou zdejšího kraje. Upozorní na jedinečné kulturní hodnoty a osobnosti tohoto regionu. K interaktivním exponátům patří větrný mlýn, horkovzdušný balón nebo labyrint v krajině. Na skvělé jídlo i degustaci lokálních piv si zajděte do řemeslného pivovaru Falkenštějn. Zaujme vás nejen nabídkou, ale také architektonickým provedením.

  Hromadná doprava zdarma

  Pokud se navíc v Českém Švýcarsku ubytujete na déle než dva dny, můžete využít bezplatnou hromadnou dopravu v celém Ústeckém kraji – respektive všude tam, kde platí tarif DÚK. Krásná Lípa, přes kterou jezdí řada turistických autobusů, vám bude skvělým výchozím místem pro řadu dalších výletů.

  Více inspirace i další užitečné informace najdete na www.ceskesvycarsko.cz.

  Zdroj: Tisková zpráva  Nepřehlédněte