Institut tvůrčí fotografie slaví své třicátiny výstavou. Ta zachycuje i dobu koronaviru

19.6.2020
Fefík

K vidění na ní bude výběr nejlepších snímků studentů i čerstvých absolventů školy, mapujících období let 1990 – 2020. Třeba cyklus Resonance, nápaditě a emotivně propojující staré snímky s výstřižky z časopisů, nebo poutavé skupinové portréty současných českých rodin, tak rozlišných a zároveň tak stejných.

Pořadatelem výstavy je Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které ji od tohoto pátku do 27. září představí v prostorách kubistického Domu U Černé Matky Boží v Praze. Část expozice stihli v Institutu tvůrčí fotografie připravit aktuálně, takže do ní zařadili i fotografie, které vznikly během koronavirové pandemie.

Výstava v litoměřickém kostele ukazuje jedinečnost lidských tváří a těl, jejich duchovní krásu a tajemství

Vystavená fotografická díla zachycují rozmanité osobní výpovědi autorů, kde hlavní roli nehraje styl nebo téma, ale hlavně osobitost a kvalita fotografií. „Vybírali jsme ty nejlepší práce především současných studentů a absolventů, z nichž mnozí sbírají významná ocenění i v zahraničí,“ říká Vladimír Birgus, dlouholetý vedoucí Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, který je sám uznávaným fotografem a propagátorem české fotografie po celém světě.
„Je to třeba právě cyklus Resonance. Jeho autorka Krystyna Dul v něm nápaditě propojuje staré snímky a výstřižky z časopisů, které našla ve svém domě po bývalém majiteli, s vlastními fotografiemi v mnohovrstevnatý celek, vyprávějící o touhách, emocích a vzpomínkách starého muže, jehož osobně nikdy nepotkala.

Na výstavě se objeví také sugestivní barevné portréty Hany Connor a Filipa Jandourka, zachycující bangladéšské venkovany, hledajících práci v přelidněné metropoli Dháce nebo portréty lidi nejrůznějších společenských vrstev, profesí a životních stylů z polských vesnic od Jacentyho Dedka.
Anebo soubor aranžovaných skupinových portrétů Náplavy od Marka Matuštíka. Ten zachycuje život rodin, které se přestěhovaly z Prahy na venkov do domů se zahradami a bazény. Ještě před několika lety se neznaly, dnes ale společně dojíždějí za prací do města a spolu tráví i volný čas.
Inscenovanou fotografii pak reprezentuje třeba Jan Pecháček – ve svém cyklu Pakul vytvořil reminiscence dob, kdy v pražském Paláci kultury probíhaly monstrózní komunistické sjezdy. Inscenované snímky ukazují absurditu starých časů na zašlé slávě někdejšího paláce,“ líčí Vladimír Birgus.

Na vlnách fantazie a humoru. Adolf Born by měl devadesát

Část expozice, která je zároveň příspěvkem k založení celé Slezské univerzity v Opavě, je podle Birguse velmi aktuální a představuje různé soubory, které vznikly během současné koronavirové pandemie.
„Peter Korček zachycuje v cyklu Tiché město přízračně vylidněné ulice, nákupní centra a nábřeží Bratislavy.
Ivo Žídek a Jan Langer v souboru Životy pod rouškou zkombinovali portréty lidí s rouškami s texty ukazujících jejich zážitky ze smutné doby.
A Roman Vondrouš ve svých nápaditě komponovaných fotografiích ze současného života v Praze skvěle uplatnil sugestivní hry světel, stínů a barev,“ vysvětluje Birgus.

Z Institutu tvůrčí fotografie se během třiceti let pod Birgusovým vedením stala největší česká fotografická katedra s komplexním programem a inspirativními pedagogy, k jakým patří třeba Jindřich Štreit, Pavel Mára, Václav Podestát, Dita Pepe, Josef Moucha, Jiří Siostrzonek, Štěpánka Stein, Tomáš Pospěch nebo Rafał Milach. Studenty z celého světa sem láká výtečné renomé školy, která dnes poskytuje bakalářské, magisterské a doktorské studium a má i akreditace na habilitační řízení a řízení pro jmenování profesorem.
Téměř polovina zájemců o studium pochází ze zahraničí, především z Polska a Slovenska, ale také třeba z Japonska, Velké Británie anebo z Lucemburska.
To potvrzují četná významná zahraniční ocenění, která někteří z absolventů za svou tvorbu posbírali. Patří k nim například vítězství na World Press Photo, Leica Oskar Barnack Award, Hasselblad Masters, Grand Prix New York Photography Festival a v dalších prestižních soutěžích. Institut také často pořádá výstavy svých studentů na mezinárodních fotografických festivalech a ve významných muzeích a galeriích.

Celý svět jako na dlani. World Press Photo otevírá!

Expozici „Tři dekády“ s podtitulem „Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990-2020“ doprovází česko-anglický katalog. Součástí expozice jsou také makety autorských knih studentů, příklady teoretických prací a v neposlední řadě i knihy a katalogy, které Institut tvůrčí fotografie vydal nebo na jejichž vydání se podílel. Je mezi nimi i publikace Mariusze Foreckého Mechanismus, která byla oceněna jako nejlepší loňská fotografická publikace roku.

Výstava „Tři dekády“ bude v domě U Černé Matky Boží otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

FOTO: Z výstavy Tři dekády

Z výstavy Tři dekády - 1_Roman Vondrouš, z cyklu Fragmenty metropole_ duben 2020_Tři dekádyZ výstavy Tři dekády - 7_Hana Connor, Filip Jandourek, z cyklu Černé slzy (Bangladéš), 2017_výstava Tři dekádyZ výstavy Tři dekády - 4_Pavel Kopřiva z cyklu Moravské noci_2018_výstava Tři dekádyZ výstavy Tři dekády - 9_Peter Korček, z cyklu Tiché město, Bratislava 2020_výstava Tři dekádyZ výstavy Tři dekády - Vladimír Birgus
Další fotky
Z výstavy Tři dekády - 0 Krystyna Dul_Rezonance_2018_výstava Tři dekády


Nepřehlédněte