Kaple stojí na jižním okraji Kokonína na křížení ulic Tyršova stezka a Schovaná u místního hřbitova. Ke svému účelu sloužila naposledy v roce 1968.
Kokonínská kaple je v současné době velmi zchátralá, ačkoliv na pohled vypadá celkem dobře. V relativně dobrém stavu je pouze střecha a díky tomu do kaple nezatéká. Ještě horší je interiér, jeho vybavení je zcela poničené stejně jako nástěnné a stropní malby, za hranicí životnosti jsou okna.
Po případné rekonstrukci by kaple mohla sloužit pro komorní akce – koncerty, divadelní představení, svatby a různé slavnostní příležitosti. Nejprve ji však statutární město musí dostat do svého vlastnictví.
Základní kámen kokonínské kapličky byl položený 15. července roku 1862 a už koncem října byla stavba hotová. V zimě řemeslníci dokončili a upravili vnitřek včetně zařízení. Kaple pak byla vysvěcená 13. června 1863 ke cti sv. Antonína Paduánského. Autorem plánů byl jablonecký zednický mistr Anton Womatschka, který v Kokoníně postavil také budovu dolní školy (1870) a márnici na místním hřbitově (1881), na stavbě se podílel i mistr tesařský Jakob Miksch z Jablonce.
Vnitřní zařízení v převážně bílé a zlaté barvě navrhl akademický malíř Ulbrich z Kokonína a oltářní obraz, zobrazující sv. Antonína Paduánského, namaloval kokonínský malíř August Ulbrich jako dar obci. V roce 1891 kaple sv. Antonína vyhořela, renovovaná byla v roce 1892 a poslední bohoslužba tu byla sloužená 16. června 1968.
Zdroj: jn, Jablonecký měsíčník