Jak bydlí lidé kolem vás? Nahlédněte do jejich života

14.8.2022
Redakce

Šest zmenšených bytů, které mají reprezentovat šest českých sociálních tříd, ukáže projekt nazvaný Kolemjdoucí. Návštěvníci v karlínském domě budou moci 17. a 23. srpna prozkoumat, jak lidé, kteří žijí kolem nich, bydlí, čím se zabývají nebo jak se rozhodují. Projekt Kolemjdoucí připravuje spolek Pomezí a vychází ze sociologického průzkumu Českého rozhlasu a STEM Rozděleni svobodou.

Sociologové v něm současnou českou společnost rozdělili do šesti tříd, které odrážejí nejen hmotné zabezpečení, ale i sociální vazby či míru kulturního vyžití Čechů. Každý stylizovaný byt výstavy Kolemjdoucí odkazuje právě k jedné z těchto sociálních tříd. Svojí scénografií a rekvizitami přibližuje nejen hmotné podmínky té které třídy, ale i životní příběhy typických reprezentantů: například kosmopolitního mileniála či finančně strádající samoživitelky.

Kolemjdoucí jsou typem takzvaného narativního prostoru. V tomto specifickém druhu výstavy návštěvníci volně procházejí prostorem, jehož scénografie a umístění rekvizit jsou záměrně voleny tak, aby z nich bylo možné odtušit skrytý příběh. Zážitek návštěvníka pramení právě ze zkoumání prostoru a postupného objevování indicií, které mu odhalují skrytý narativ.

V každém bytě je možné zjistit, jaké události obyvatele dovedly do současné životní situace, a pochopit, že různá osobní selhání často nejsou vinou pouze člověka samého. Autoři projektu uvádějí, že jejich cílem je přispět ke zvýšení vzájemného porozumění mezi lidmi v Česku.

„Přijde mi důležité pochopit společnost, ve které žijeme, a díky tomu porozumět i lidem, se kterými nesouhlasíme. Ať už kvůli tomu, co píší na sociální sítě, nebo protože chodí volit jinak než my,“ říká vedoucí projektu Bára Klapalová. Během tvorby autoři vycházeli ze sociologických průzkumů a nechávali se inspirovat rozhovory se zástupci odlišných tříd.

„Kdyby si měli návštěvníci z prostoru odnést jednu jedinou věc, ať je to vědomí, že jsme si napříč třídami podobnější, než se zdá,“ dodává spoluautorka Eva Volenová. Tvůrčí tým projektu Kolemjdoucí vedla architektka Bára Klapalová, na příběhu se podílel scenárista Pavel Gotthard a odborné konzultace poskytl jeden z autorů studie Rozděleni svobodou, sociolog Martin Buchtík. Výstava je umístěna v prostorách divadla Pomezí na pražské Florenci, v domě Za Poříčskou bránou 7.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte