• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak být odvážný? Ústečtí vysokoškoláci to učí děti ze ZŠ

  21.4.2022
  Redakce

  Studenti politologie filozofické fakulty ústecké univerzity učí žáky osmých a devátých tříd o občanské odvaze. V Dubí na Teplicku se dnes děti nebály do workshopu zapojit. Cílem česko-saského projektu je ukázat, jak by měl člověk reagovat v mezních situacích.

  „Dává nám smysl bavit se se studenty o občanské kuráži už na základní škole, protože je důležité si uvědomit, že prostřednictvím každodenního přístupu k ostatním zlepšujeme stav demokratické společnosti v Česku,“ uvedl student Jan Švestka. „Jde o to učit lidi jak reagovat v mezních situacích, jak by se měli zachovat, proč nepanikařit, kdy zavolat pomoc. Studenti mají připravená videa, příklady,“ řekl Lukáš Novotný z filozofické fakulty

  Workshop se už uskutečnil na škole v Děčíně, v ústecké čtvrti Něštěmice a v Tisé na Ústecku. „Zkušenost byla vždy příjemná. Děti se většinou rády zapojují,“ uvedla studentka politologie Lucie Jarošová, která se dnes na dubské základní škole snažila přiblížit, co odvaha znamená. „Překvapilo nás, že děti v tomto věku ještě často nechápou, že násilí může mít mnoho podob. Vnímají ho většinou pouze ve smyslu fyzického násilí,“ uvedl Švestka. „Chceme ukazovat, jaká hrozí nebezpečí, pokud společnost odvahu zasáhnout třeba vůči násilí neprojeví,“ dodal.

  Žáci se po krátkém úvodu nejprve snažili definovat pojem občanská odvaha, následně vyjadřovali postoj k nastíněným situacím. Zapojili se všichni. Žáci obhajovali své postoje a názory. „Škola je pouze odrazem společnosti. Tak, jak je odvaha ve společnosti nastavena, tak funguje i ve škole. My se snažíme seč můžeme, ale jsme jenom jedna část, která ovlivňuje žáky. Hlavní je vždycky rodina,“ řekl ČTK ředitel základní školy Dubí Jan Holub, který vnímá velmi kladně, že se děti nebojí vyjádřit svůj názor. „Je to vždy o klimatu školy, pokud se cítí žáci bezpečně, nemají důvod bát se mluvit. Někdy je náročné debatu uřídit, ale je to rozhodně přínosné,“ uvedl.

  Přeshraniční projekt trvá rok a půl. „Mluvit s mladými lidmi na školách a ukazovat jim, jak konkrétně by mohli reagovat v různých mezních situacích, například když je někdo fyzicky nebo jinak napadne nebo když se mají někoho zastat, je významnou součástí občanského vzdělávání,“ uvedl Novotný. Čeští studenti se budou podílet i na vzdělávacích aktivitách ve školách v Sasku, například na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte