• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak dál se zadluženou Jindřichohradeckou místní dráhou, řeší soud a insolvenční správkyně

  16.3.2023
  Táňa Pikartová

  Situace dráhy, která rok co rok vozila po unikátní úzkokolejce tisíce nadšených turistů na trase z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice, je už od loňského podzimu tristní. Někdejší sláva se proměnila v noční můru. Vozy stojí odstavené na jindřichohradeckém nádraží a čekají, dá se říct, na zázrak.

  Ten by podle posledního vývoje kolem zadlužené firmy možná mohl přece jenom přijít. O koupi Jindřichohradecké místní dráhy mají totiž zájem hned dvě firmy, brněnská společnost Gepard Express a polská firma.

  Podle insolvenční správkyně by mohl provoz na úzkokolejce, který je teď nemožný, v budoucnu fungovat přes dceřinou firmu JHMD. Podle posledního soudního jednání je alarmující, že jindřichohradecká dráha, která má na svých účtech 5,6 milionu korun, nemá pojištěný majetek. Odhad aktiv firmy zpracuje znalec.

  Krajský soud v Českých Budějovicích zakázal Jindřichohradecké místní dráze samostatně nakládat s majetkem při jednáních nad částku 50.000 Kč. Firma se proti tomuto rozhodnutí odvolala a také odmítla názor soudu, že s majetkem nakládá nehospodárně.

  Firma JHMD je od loňského podzimu v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. Firma dluží podle soudu kolem 360 milionů korun a na jejich splácení nemá. Argumentuje sice například tím, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty, ten to však odmítá, a uvádí, že postupuje podle platné smlouvy. Firma nemá ani povolení Drážního úřadu, aby mohla vlaky provozovat.

  Podle insolvenční správkyně Daniely Urbanové by bylo nejlepší zajistit budoucí provoz přes dceřinou firmu JHMD. Míní, že by to mělo výhodu i pro kupce firmy, protože by s majetkem JHMD získali i tuto společnost, která by mohla vlaky provozovat. Náklady na provoz firmy JHMD nyní odhadla správkyně na 1,25 milionu měsíčně, což je suma bez honorářů právníků. Jediným příjmem JHMD je teď činnost dílny. Kdyby v létě jezdila na tratích firma Gepard Express, byl by měsíční příjem asi milion korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte