• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jak funguje systém třídění odpadu?

    18.9.2024

    Systém třídění a recyklace odpadu funguje v ČR více než 26 let. Je založen na vzájemné spolupráci obalového průmyslu, obcí, měst, odpadového sektoru a samozřejmě občanů, kteří odpad třídí.

    Do Systému zpětného odběru a využití obalových odpadů EKO-KOM bylo k 31. prosinci 2023 zapojeno 6 185 obcí a 21 301 firem – výrobců, plničů nebo dovozců baleného zboží. Tyto firmy plní prostřednictvím AOS EKO-KOM, a.s., svou zákonnou povinnost zajistit pro své obaly zpětný odběr a jejich využití v zákonem požadované míře. Na základě hmotnostního množství obalů uvedených na tuzemský trh platí společnosti EKO-KOM, a.s. každé čtvrtletí poplatky za zajištění služby sdruženého plnění zpětného odběru a využití obalů.

    V praxi to tedy funguje tak, že spotřebitel si koupí zabalený výrobek a následně vytřídí obal do barevných nádob nebo pytle na tříděný odpad. Svozové firmy vytříděné odpady odvezou na tzv. dotřiďovací linky, kde se odpady ještě roztřídí na jednotlivé druhy dle jejich dalšího zpracování. Takto upravený odpad míří ke zpracovatelům, kde se vyrábějí recyklované výrobky. A náklady s tím spojené hradí EKO-KOM právě z poplatků zapojených firem.

    Barevné nádoby jsou doslova na každém roku

    V ČR je systém třídění odpadů uživatelsky přívětivý. Je odlišen především barvami kontejnerů a nádob a jejich návodných polepů. V ulicích měst a u domů je k dispozici již téměř 1 milion barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad. Průměrná docházková vzdálenost k nim je nyní zhruba 90 metrů.

    Kromě toho lze v ČR třídit odpad i prostřednictvím výkupen surovin nebo sběrných dvorů. To dělá systém dostupným a komfortním a odráží se to i na ochotě lidí třídit odpad. Již 75 % obyvatel uvádí, že své odpady pravidelně třídí.

    Každý obyvatel ČR tak v roce 2023 vytřídil v průměru 75,6 kilogramu papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. Z celkových více než 1,261 milionu tun obalových odpadů vzniklých loni v ČR se jich v systému EKO-KOM podařilo 75 % vytřídit a předat k recyklaci, dalších 11 % bylo využito energeticky. Nejvyšší míry využití dosáhly tradičně papírové obaly, následované kovy a plasty.

    Třídění pomáhá šetřit přírodu

    Navíc, při třídění odpadu dochází ke snížení emisí skleníkových plynů. Díky třídění a využití obalových odpadů nebylo v České republice v minulém roce vypuštěno do ovzduší více než 902 000 tun CO₂ekv. Společně se nám tak podařilo uchránit v přepočtu 30 km² přírody. Správné nakládání s odpadem také chrání ekosystémy a přispívá k udržitelnosti tím, že minimalizuje negativní dopady lidské činnosti na přírodu.

    Třídění odpadu je tedy důležitým krokem směrem k cirkulární ekonomice, která snižuje plýtvání a podporuje opakované využívání zdrojů. Každý z nás může přispět k čistějšímu a zdravějšímu světu tím, že bude pečlivě třídit svůj odpad.

    Zdroj: EKO-KOM



    Nepřehlédněte