• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jak konec elektrárny Počerady ovlivní českou energetiku?

    Případné zastavení provozu uhelné elektrárny v Počeradech českou energetiku neohrozí, i přestože nyní za ni nemá náhradní zdroj, tvrdí analytici. Podíl elektrárny na celkové výrobě elektřiny je podle nich v několika procentech, možný výpadek by se tak projevil zejména v exportu elektřiny do zahraničí. Vyplývá to z komentářů analytiků.

    Ústecký krajský soud ve středu pravomocně zrušil uhelné elektrárně Počerady výjimku z limitu na vypouštění rtuti. Soud vyhověl žalobě ekologických organizací, které ve svém vyjádření uvedly, že nyní elektrárna bude muset zastavit provoz. Elektrárnu vlastní skupina Sev.en Energy. Mluvčí Eva Maříková řekla, že nejprve se musí vedení podrobně seznámit s rozsudkem, než ho bude komentovat.

    „Bezprostředně by případné zastavení výroby českou energetiku neohrozilo, v letním provozu je vytížení uhelných bloků stejně malé. Ani v topné sezoně neznamená odstávka samotných Počerad ohrožení stability české přenosové sítě,“ řekl analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor.

    Také podle analytika XTB Jiřího Tylečka se Česko s případným uzavřením elektrárny Počerady dokáže vyrovnat, přestože by to nebyla pro českou energetiku dobrá zpráva. „Její roční výroba se v posledních letech pohybovala okolo šesti terawatthodin, přičemž v celém Česku se v minulém roce vyrobilo 72 terawatthodiny elektřiny. Podíl na výrobě elektřiny elektrárny Počerady se tak stále držel v jednotkách procent,“ uvedl.

    Podle analytiků nehrozí výraznější problémy v tuzemské energetice ani navzdory tomu, že Česko v současnosti nemá volné kapacity, kterými by mohlo Počerady nahradit. Gavor v této souvislosti připomněl, že stát v současnosti sice připravuje novou legislativní možnost nařídit zachování provozu kvůli bezpečnosti dodávek, nepředpokládá však, že by ji Energetický regulační úřad využil.

    Česko by tak v případě, že se zastavení provozu elektrárny potvrdí, mělo mít elektřiny dostatek. „Nižší výroba by se měla projevit hlavně na poklesu exportů,“ řekl Tyleček. Vývoz elektřiny, který loni v ČR činil devět terawatthodin, by podle něj mohl klesnout o necelou polovinu.

    Rozhodnutí soudu přitom není podle Tylečka velkým překvapením. „Jedná se o jeden z největších znečišťujících zdrojů na našem území. Ekologové bojují proti elektrárně Počerady už roky. Její vlastník Sev.en Energy plánoval uzavření v roce 2025. Bylo tedy jasné, že k žádné modernizaci za účelem snížení emisí a produkce rtuti už nedojde. Z ekologického hlediska je rozhodnutí soudu správným krokem, ovšem z ekonomického pohledu se zdá, že elektrárna Počerady mohla ještě ten poslední rok nějak dožít,“ dodal Tyleček.

    V elektrárně funguje pět bloků. Každý blok má výkon 200 megawatt. Elektrárna Počerady má 277 kmenových zaměstnanců. Provozovatel žádal o prodloužení výjimky do konce dubna 2027. O výjimce rozhodoval Krajský úřad Ústeckého kraje.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte