• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak připravit tepelné čerpadlo na zimu

  13.10.2023
  Redakce

  Zimní sezóna se neúprosně blíží. Mnozí z vás již před časem spustili tepelná čerpadla pro vytápění domova, protože letošní podzim není teplotně příliš příjemný. Jak připravit tepelné čerpadlo na zimu?

  Co je tepelné čerpadlo a jak funguje?

  Tepelné čerpadlo je topné zařízení, které uvolňuje energii získanou z okolí do systémů ústředního vytápění a teplé vody. Tepelné čerpadlo funguje zcela opačným stylem než například lednička. Odebírá ze vzduchu, země či vody tepelnou energii a převádí ji na vyšší úroveň. Díky tomu ji lze použít například pro ohřev vody.

  Proč bychom měli připravit tepelné čerpadlo na zimu?

  Zima je pro tepelná čerpadla speciální období, a proto vyžadují v tomto období od svých majitelů trochu jiné zacházení. Jak víme, s nástupem zimy se mění teplota a celkové podmínky. Těmto změnám by se tedy mělo přizpůsobit i tepelné čerpadlo. Bohužel to není jednoduchý proces, jak se na první pohled může zdát. Příprava na zimu by se neměla podceňovat.

  Jak správně připravit tepelné čerpadlo před zimou

  Kontrola systému

  Kontrola systému sloužícího k ohřevu užitkové vody se doporučuje před začátkem každé topné sezóny. Údržbu musí provádět odborník – to znamená, že úkolem udržovat zařízení v dobrém stavu je nejlépe svěřit specializované firmě, která se zabývá instalacemi vytápění.

  Čištění a údržba

  V blízkosti by se nemělo hromadit listí, sníh a tráva. To má za následek znečištění povrchu výparníku a ucpání ventilátoru. Kromě toho se vyplatí pravidelně odstraňovat odpad nahromaděný kolem.

  Další důležitou otázkou je pravidelné čištění venkovní jednotky. Výrobci doporučují, aby byly provedeny dříve, než začne topná sezóna. Jednodušší práci si samozřejmě s opatrností zvládnete udělat i sami. Před údržbou musíte elektrické zařízení odpojit od zdroje energie. Je důležité důkladně vyčistit přívod vzduchu a ventilátor. To jsou první překážky pro nečistoty, které při usazování zvyšují spotřebu energie a omezují proudění vzduchu. Odmrazování čerpadla je nutné pro správné fungování v zimě.

  Doplnění chladiva, pokud je potřeba

  Pokud je to potřeba, je důležité doplnit do čerpadla chladivo. Chladivo v tepelném čerpadle je zodpovědné za samotný začátek procesu shromažďování tepelné energie z prostředí, takže stojí za to seznámit se s jeho typy a způsoby provozu.

  Ověření izolace potrubí

  Dalším krokem, který byste neměli vynechat, je ověření izolace potrubí. Díky správné izolaci zabráníte plýtvání teplem a ušetříte náklady na vytápění. Kontrola správnosti izolace pro topné potrubí je klíčovým krokem k zajištění účinné ochrany před tepelnými ztrátami. Poškozenou izolaci je potřeba opravit.

  Umístění čerpadla

  Pokud máte tepelné čerpadlo vzduch/voda, je potřeba si dát záležet na výběru místa, kde bude umístěno. Místo by mělo být alespoň jeden metr od chodníku, protože v zimě se tvoří kolem venkovní jednotky ledová námraza. Doporučujeme také místo, kde je možné pod venkovní jednotkou provést napojení na kanalizaci. Vhodná je stříška na tepelné čerpadlo.

  Je příprava vůbec potřeba?

  Přestože mají tepelná čerpadla velmi nízkou poruchovost a jsou prakticky bezúdržbová, vyžadují stejně jako jakákoli jiná topná zařízení revize. Je třeba zdůraznit, že během topné sezóny je tepelné čerpadlo v provozu přibližně od 2 000 do přes 3 000 hodin. Kontrola čerpadla vám umožní vyřešit všechny problémy se správným provozem systému před zimou. Správná příprava vám přinese jak delší životnost zařízení, tak nižší náklady na vytápění.

  Závěrem

  Aby vaše čerpadlo fungovalo správně, je potřeba se zaměřit na to, zda je doplněno chladivo, není poškozena izolace potrubí, čímž snížíte náklady na vytápění. Důležité je také zvážit umístění čerpadla a v zimě z něj odstraňovat nánosy sněhu.


  Témata:

  Nepřehlédněte