• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak se promění Přerov? Hlas lidu promluvil

  7.8.2022
  Redakce

  Pořízení mobilního kina, vybudování zelené autobusové zastávky, pořízení košů na psí exkrementy, ale také vybudování rozhledny na Čekyňském kopci se rozhodli svými hlasy podpořit obyvatelé Přerova při rozdělování peněz v prvním ročníku takzvaného participativního rozpočtu. Do hlasování o projektech s názvem Chci v Přerově se zapojilo 1327 lidí. Vybírat mohli ze 23 projektů, město pro vítězné návrhy vyčlenilo 1,5 milionu korun.

  „Návrhy chceme co nejdříve realizovat, na radě už jsme schválili záměr přípravy,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO). Vzhledem k tomu, že se do vítězných návrhů dostala podle mluvčí radnice i rozhledna na Čekyňském kopci, u které radní už před měsícem schválili záměr stavby za předpokládanou cenu pět až osm milionů korun, čekají zástupce města jednání s autorem návrhu.

  Mobilní kino, které v hlasování podpořilo 546 lidí, by měli obyvatelé města ocenit především v letních měsících, v zelenou zastávku obklopenou popínavými a okrasnými květinami by se měla proměnit stávající zastávka v Palackého ulici ve směru Velká Dlážka. V hlasování získala přes 400 hlasů. Koše na psí exkrementy budou instalované zejména v Předmostí – v ulicích Pod Skalkou, Dr. Milady Horákové, Hranická a na stezce lovců mamutů. Mezi podpořené návrhy se dostala i rozhledna v Knejzlíkových sadech na Čekyňském kopci, kterou mezi tím již podpořili i zástupci radnice.

  Do prvního ročníku kampaně navrhli obyvatelé města i vybudování fit stezky Přerovským luhem, pítek ve městě, jógové stezky s platformou pro cvičení či workoutového hřiště u nemocnice, doplnila mluvčí radnice.

  Participativní rozpočet je v Přerově novinkou, nikdy v minulosti nemohli obyvatelé města přímo rozhodovat o investicích ve veřejném prostoru. O jeho zavedení rozhodli v březnu zastupitelé, návrh předložilo v posledním roce svého volebního období vedení radnice složené ze zástupců ANO, ODS a lidovců s TOP 09. Ještě před dvěma lety stejný návrh opozice zastupitelstvo odmítlo jako nadbytečný. V Olomouckém kraji se do rozdělení financí tímto způsobem již zapojují například obyvatelé Hranic, Šumperka, Jeseníku i Prostějova.

  Zdroj: ČTK, sk  Nepřehlédněte