• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak se stíní atypické prosklené fasády? Flow Building na Václavském náměstí jde příkladem

  16.3.2023
  Redakce

  Budovy s prosklenými fasádami teď vidíme všude kolem. Velká okna do interiéru vnáší dostatek denního světla, prostor vizuálně otevírají a provzdušňují. Navíc se v takových interiérech skvěle daří zeleným stěnám a pokojovým rostlinám. Myslet ale musíte taky na stínění, aby se zamezilo přehřívání.

  Prosklené stěny můžete stínit dvěma způsoby

  1. Vnitřní stínění – klasické horizontální a vertikální žaluzie jsou levnou variantou, která odstíní ostré sluneční paprsky. V moderních stavbách jich ale už moc nenajdete, protože nedokáží zamezit prostupu tepla přes okno. Z vnitřního stínění můžete sáhnout po závěsech, a to zejména kvůli designu. Na trhu najdete i závěsy ze silně zatemňujících a nepropustných látek.

  2. Venkovní stínění – vytvoří před sklem bariéru, která zabrání nahřívání skla, a tím přehřívání interiéru. Můžete se setkat se slunolamy, které jsou obvykle instalovány napevno. Mnohem příjemnější a oblíbenější jsou předokenní žaluzie, které se dají naklápět podle potřeby – tak, abyste odstínili ostré slunce, ale do interiéru stále proudilo světlo. Použít se dají také hliníkové nebo screenové rolety, kde regulujete úroveň zastínění stahováním.

  Venkovní stínění jde přizpůsobit i atypickým fasádám

  Velké prosklené fasády někteří architekti řeší i dost specifickým způsobem – okna mají atypické tvary nebo mají sklon. Příkladem je Flow Building na Václavském náměstí. Pro udržení příjemného klimatu uvnitř a ochraně před UV zářením projektanti zařadili automaticky řízené venkovní žaluzie. Dnes může jít tato budova příkladem, že řešení na míru se dá vždycky najít. Fasáda je totiž zaoblená a okna jsou místy extrémně úzká.

  „Pro Flow Building jsme museli navrhnout atypické vodicí profily. Venkovní žaluzie jsme vedli lankem a spojili přes kloubovou spojku hřídele, což umožnilo použít v obloukové části fasády na jednom okně i několik kusů žaluzií. Vyráběli jsme extrémně úzké žaluzie, u kterých jsme museli vyřešit, aby se do nich vešel motor a ložiska. Celkem je na budově 667 kusů žaluzií,“ uvádí Lukáš Musil, obchodní zástupce firmy NEVA, která žaluzie na tuto budovu vyráběla.

  Díky tomu, že jsou žaluzie automaticky řízené, nemají zaměstnanci obývající tamní kanceláře starosti s ovládáním. Žaluzie se odtemňují a zatemňují podle denní doby a aktuální teploty. Předokenní žaluzie mají svůj význam také z hlediska energetických úspor. Díky tomu, že ochladí interiér až o 10 °C, není třeba používat tak často klimatizaci, která je největším žroutem elektrické energie.

  Instalace a údržba žaluzií

  A jak se ve výškových budovách venkovní stínění instaluje a udržuje? Tyto budovy obvykle mívají dvojitou (tzv. sendvičovou) fasádu, uprostřed které je servisní lávka. Po té se dá chodit a žaluzie dle potřeby seřídit nebo umýt. Servisní lávku najdete i na přední části Flow Building. Výhodou této fasády je, že žaluzie jsou zároveň chráněny před větrem a jsou méně hlučné.

  Tam, kde není prostor na servisní lávku, se žaluzie montují přímo do fasády nebo pod fasádu. Instalaci provádí montážníci na lešení. K následné údržbě je pak potřeba přistavit výškovou plošinu.


  Témata:

  Nepřehlédněte