Jak se začínalo v Plzni létat. I o tom je výstava v mázhausu radnice

24.7.2021
Andrea Jančová

Výstavní panely v mázhauzu plzeňské radnice ukazují historii i současnost letectví v Plzni. Připomínají, že před 110 lety se narodil generálmajor Antonín Liška, který se za druhé světové války jako pilot RAF zapojil ve Velké Británii do zahraničního odboje, a také to, že letos uplynulo 30 let od založení Letecké záchranné služby Armády ČR Plzeň-Líně.

„Generálmajor Antonín Liška byl čestným občanem města Plzně, čestným občanem obce Hromnice a čestným předsedou Aeroklubu Plzeň-Letkov. Připomínáme také historii a činnost všech leteckých spolků v Plzni, k nimž měl generál Liška nějaký vztah,“ uvedl za organizátory výstavy Miroslav Neumann z Aeroklubu Letkov.

„Jsem rád, že termín výstavy padl do doby, kdy jsou možná setkání a že si ji tedy mohou Plzeňané i návštěvníci města prohlédnout. Výstava je unikátní a významná. Myslím si, že mnoho lidí v Plzni ví o úctyhodných vojenských tradicích, které jsou spojené s Plzní. Ví o hrdinství Antonína Lišky, Jana Romana Irwinga či Miroslava Štandery, kteří ukázali věrnost tradicím masarykovského Československa a na počátku druhé světové války se vypravili do zahraničí bojovat proti nacismu. Méně známá je ale skutečnost, že Plzeň byla jednou z kolébek letectví v naší zemi. Na této výstavě je k vidění mimo jiné například panel s odvážnými aviatiky, kteří netušili, zda se ze svých leteckých pokusů vrátí,“ podotkl při vernisáži primátor města Plzně Martin Baxa.

Primátor Martin Baxa také upozornil na to, že část výstavního prostoru je věnovaná 30 letům Letecké záchranné služby Armády ČR Plzeň-Líně. „Jsem hrdý na to, že tady máme leteckou záchrannou vojenskou službu, protože ta je velkou tradicí a současně jistotou včasné pomoci v těch nejtěžších situací,“ upozornil a dodal, že věří, že lidé budou mít o rozsáhlou a zajímavou výstavu zájem.

Zdroj: TZ Plzeň.euNepřehlédněte