Jak ušetřit více než půl miliónu ročně? V Milovicích našli jednoduché řešení!

24.11.2022
Doris Drienová

Milovice na Nymbursku vymění 330 světel veřejného osvětlení za úspornější LED, je to zhruba pětina všech stožárů ve městě. Radní minulý týden schválili vyhlášení veřejné zakázky. Vybraná firma zajistí nové osvětlení zhruba pro dvacet ulic a náměstí 30. června. Na investici za 6,5 milionu korun město využije dotaci z Národního plánu obnovy. Nové osvětlení by mělo být hotové na jaře příštího roku, řekl starosta města Milan Pour (ANO).

„Jde o osvětlení v části takzvaných starých Milovic a v centru, měla by přinést úsporu 624.000 korun ročně, návratnost je podle současných cen zhruba pětiletá,“ uvedl Pour. Přes 200 svítidel město nechalo vyměnit již dříve. „V některých lokalitách již máme instalována svítidla LED se stmívacím modulem,“ doplnil starosta. Mění tak v průběhu noci intenzitu osvětlení, v některé časy například svítí jen na 50 procent. Vypnutí osvětlení v nočních hodinách není podle Poura bezpečné.

Město zatím pro příští rok nemá dodavatele elektřiny. Plyn bude nakupovat za spotové ceny. „Máme vysoutěženého dodavatele plynu na burze v Kladně, je jím Pražská plynárenská,“ uvedl starosta.

V Milovicích žije přes 12.000 obyvatel.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte