• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jako mladiství cestovali načerno. Využili milostivé léto

  29.11.2022
  Simona Knotková

  Možnost oddlužení ve dvou vlnách milostivého léta využilo jen několik z více než stovky dlužníků, kteří v předchozích letech jako mladiství jeli načerno městskou hromadnou dopravou v Olomouci, neuhradili uloženou pokutu, a posléze se kvůli tomu dostali do exekuce. Informovala o tom mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová. Novela občanského zákoníku loni omezila vznik a vymáhání dluhů u dětí. Vymáhání případného peněžitého dluhu dítěte je nyní možné už jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně je ohraničeno také vymáhání smluvních pokut.

  „Milostivé léto loni využilo devět dříve mladistvých dlužníků, kteří uhradili 27 udělených pokut z doby před nabytím plnoletosti a další již z dospělosti. Aktuálně končící milostivé léto 2022 zatím nevyužil žádný dříve mladistvý dlužník,“ uvedla Sýkorová. Od roku 2004, kdy DPMO zahájil soudní vymáhání pohledávek z přepravy, aktuálně eviduje v této kategorii 163 dlužníků s celkově 288 neuzavřenými exekučními spisy, které obsahují 411 udělených přirážek. „Vymahatelnost těchto pohledávek je nižší ve srovnání s ostatními věkovými skupinami dlužníků,“ uvedla Sýkorová.

  DPMO k mladistvým cestujícím bez jízdních dokladů podle Sýkorové dlouhodobě přistupuje citlivě a ke každému případu individuálně. „Pokud došlo k zahájení soudního vymáhání, pak se jednalo zejména o věkovou skupinu mladistvých na prahu plnoletosti a při opakovaném cestování bez platného jízdního dokladu,“ řekla Sýkorová. Posledními případy jízdy MHD bez platného dokladu, které skončily soudním vymáháním, jsou pokuty udělené v roce 2019. „Aktuálně a také u budoucích případů máme zájem řešit tyto případy zejména mimosoudně,“ dodala Sýkorová.

  Akce milostivé léto se týká lidí s exekucemi na dluh u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic, technických služeb či státních a polostátních firem, jako je ČEZ. Pokud ve stanovené lhůtě dlužníci splatí původní dlužnou částku neboli jistinu a odměnu 908 korun exekutorovi, věřitel jim odpustí úroky, penále a další platby. Nesmějí být ale v insolvenci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte