• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jako ve vládě: Piráti se třemi mandáty do budějovické koalice

  5.10.2022
  Jan Štoll

  ODS, která zvítězila v komunálních volbách v Českých Budějovicích, přibrala dalšího partnera pro jednání o případné koalici. Jsou jím Piráti, kteří získali v 45členném zastupitelstvu jen tři mandáty. Mohl by se jim tedy povést podobný kousek jako v celostátním měřítku, kde i přes zisk pouhých čtyř poslanců zasedli ve vládě.

  Jak uvedl lídr jihočeské ODS Martin Kuba, Piráti by měli doplnit vyjednávanou koalici, v níž se počítá i s uskupením Společně pro Budějovice, za nějž kandidovali zástupci TOP 09 a KDU-ČSL. Tyto tři subjekty mají ovšem dohromady jen 22 hlasů, k většině jim jeden chybí.

  „Rádi bychom udrželi spolupráci se stranami, které tvoří vládní koalici. Proto jsme k TOP 09 a KDU-ČSL přibrali i Piráty,“ řekl Martin Kuba. Dodal, že se jedná zatím o předběžnou dohodu, která není závazná. Pokud koalice skutečně vznikne v tomto složení, potřebuje ještě jednoho partnera. Kuba už dopředu vyloučil spolupráci s SPD. „V úvahu tak připadá hnutí Občané pro Budějovice nebo ANO,“ dodal Kuba.

  ODS ve volbách získala 16 mandátů, druhé ANO 13 mandátů a třetí Občané pro Budějovice (HOPB) šest. SPD pak má čtyři mandáty, tři zastupitele budou mít na Piráti, stejně jako KDU-ČSL a TOP 09.

  Kubovi by ale složení koalice s ANO mohl komplikovat postoj šéfa ODS Petra Fialy. Proti podobným námluvám v Praze se ODS už vyhradila. Podle zdrojů médií měl šéf ODS Petr Fiala říci, že spojení Spolu a hnutí ANO v Praze by ve velkém poškodilo jeho vládu.

  ANO, které bylo vítězem minulých voleb, tak určitě přijde o vládu nad městem, ať už nakonec bude členem koalice nebo ne. Kuba totiž už potvrdil, že ODS jako vítěz voleb bude chtít místo primátora a také náměstky pro silové resorty. Primátorem  je od roku 2014 Jiří Svoboda (ANO).

  ANO v Táboře? Ne.

  Hnutí ANO se nedostane do vedení druhého největšího jihočeského města ani tentokrát. V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti, kteří budou mít 15 z 27 zastupitelů. Starostou zůstane lídr kandidátní listiny Tábor 2020 Štěpán Pavlík.

  Jeho vítězné hnutí se po volbách sešlo i s dalšími politickými subjekty. Jednalo i s hnutím ANO. „Ale naše členská základna se na základě průzkumu proti této spolupráci postavila. Důvodem je osobnost předsedy ANO Andreje Babiše a jeho současný soudní proces. Hnutí je tím stigmatizované,“ uvedl Pavlík.

  Tábor 2020 získal devět mandátů, ANO osm, třetí kandidátka Společně pro Tábor (ODS a TOP 09) čtyři. Čtvrtá Šance pro Tábor (ČSSD, KSČM) má čtyři zastupitele, dva zastupitele budou mít Piráti.

  V Písku koalice ANO, ODS a Pro Písek

  Písek bude největším jihočeským městem, kde hnutí ANO převezme vedení, a to jako součást koalice s ODS a uskupením Pro Písek. Ta má dohromady 13 hlasů ve 27členném zastupitelstvu. Koalice proto hledá ještě jednoho partnera, se kterým by získala nadpoloviční většinu.

  „S ODS a Pro Písek jsme se domluvili. Chceme, aby vznikla stabilní koalice, proto si představujeme partnera, který bude mít minimálně dva mandáty. Ale pokud bychom pak jako koalice měli třeba 16 zastupitelů, bylo by to ještě příznivější,“ uvedl lídr ANO v píseckých komunálních volbách Michal Čapek, který by se měl stát starostou.

  ANO získalo sedm mandátů, uskupení Písek srdcem a rozumem, kde se spojili Písek sobě, Trikolora, Svobodní, Písečtí patrioti a několik nezávislých kandidátů, mandáty čtyři. Pro Písek pak tři mandáty, stejně jako ODS i Piráti. Hlas Písku má dva mandáty stejně jako KDU-ČSL a VAŠE VOLBA. KSČM získala jeden mandát.

  Další města

  Jasno už je ve Strakonicích, kde drtivě vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. To má nadpoloviční většinu mandátů a koalici neplánuje. Starostou by měl zůstat Břetislav Hrdlička.

  V Prachaticích vyhráli volby Nezávislí, kteří dosud vládli spolu s ANO, ale je možné, že skončí v opozici. Ostatní strany totiž skládají pětikoalici, která by je obešla. ODS společně s TOP 09 jedná o partnerství s hnutími Živé Prachatice, Prachatice Společně, Pro Prachatice a KDU-ČSL. Jejich spojení by mělo v 21členném zastupitelstvu 12 mandátů.

  Také v ostatních městech se dosud jedná. ANO v Českém Krumlově má zatím domluvenou koalici se zástupci hnutí Občané patrioti, ČK rozumem a srdcem-Nezávislí, Žijeme Krumlovem a Krumlováci. Přálo by si ještě širší koalici, jedná proto s ODS a hnutím Jihočeši 2012.

  V Jindřichově Hradci se domluvily vítězné ANO, ODS, STAN a Společně s Piráty. Ovšem ani zde ještě nic podepsáno není.

  STO/ČTK  Nepřehlédněte