Jakou zimní čepici vybrat? Přehled nejmódnějších kulichů

13.10.2021
Redakce

Čepice nás provází od pradávna. Už před několika tisíci lety řešili, jak udržet hlavu a uši v teple při krutých zimách. Nicméně v posledním století se z čepic staly módní doplňky, se kterými se setkáváme i no přehlídkových molech. Jakou čepici si pro sebe ale vybrat, když jich je takové množství?

Ušanky, zmijovky, klasické čepice, kulichy, pletené čepice, čepice s kšiltem, běžecké či jezdecké čapky… Cílem dnes není jen zakrýt hlavu, aby vám bylo teplo, ale čepice dnes musí i slušet. Základem je určit si, k čemu vaše čepice bude vlastně sloužit. Je to opravdu jen módní doplněk, nebo by měla plnit i funkci ochrany hlavy před zimou? V tomto článku se zaměříme na klasiku všech klasik, na kulichy, které jsou oblíbené i jako dámské zimní čepice.

Jaké jsou materiály zimních čepic?

Kvalitní a stylové čepice se dnes vyrábí z moha materiálů. Nejsme omezeni jen na pletené vlněné čapky našich maminek a babiček, pod kterými se hlava potila a čepice po nějaké době „žrala“ pokožku hlavy. Na výběr máte mezi bavlněnými, vlněnými, nebo akrylovými čepicemi, fajnšmekři sahají po funkčních materiálech nebo po merino vlně. Nejlevnějším materiálem je akryl, který je také nejvíce oblíbený mezi výrobci čepic. Rychle schne, snadno se udržuje – jenže po nějaké době žmolkovatí, jak to můžete znát u akrylových svetrů. Je to asi nejvhodnější poměr cena – výkon.

Vlna je čepicovou stálicí, ale pokud nemá podšívku, škrábe a není úplně komfortní na nošení. Tenké čepice jsou většinou z bavlněné příze, ať už s podšívkou nebo bez ní. Pro ty, kteří se vyznají, je nejvhodnějším materiálem merino vlna, která neprofoukne a zároveň účinně odvádí pot. Však i z merino vlny se vyrábí funkční oblečení. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.

Proč má kulich bambuli?

Z těchto všech materiálů můžete mít i svůj kulich. A kulich bez bambule, je jako knedlo vepři bez zelí. K čemu ale vlastně bambule na kulichu slouží? Dříve plnila hlavně ochrannou funkci. Zvětšila svého nositele, takže vypadal větší a tím chránila před útokem zvěře, chránila před padajícím ledem a sněhem – působila vlastně jako přenosný airbag, a třeba lodníci nosili kulichy hlavně proto, aby si chránili hlavu před nárazem do nízkých lodních stropů a rámů dveří. Dnes už se kulich s bambulí nosí hlavně jako estetická a módní záležitost. Případně, jste-li zvyklí nosit v zimě kapuci, bambule na kulichu zabrání v tom, aby se vám kapuce svezla do poloviny obličeje a vám zůstane celé zorné pole.

Jaký kulich nosí muži a jaký ženy?

Nejčastější pánské čepice jsou v tmavých barvách, dlouhodobě vede čepice bez bambule nebo zimní čepice s kšiltem. Nejoblíbenější pánské barvy jsou černá, šedá, tmavě modrá nebo béžová, což prokazuje i výběr pánské zimní čepice na eobuv.cz . Muži si čepice většinou ladí ke kabátu, bundě nebo k pánské aktovce. Nicméně pro muže ladění čepice s oblečením je jen podružná záležitost, důležitější pro ně je, jestli jim čepice sedí a jestli je dostatečně zahřeje. U dam jsou ale priority trochu jiné.

U žen se barvě a fantazii meze nekladou. Ženy mnohem častěji volí pastelové nebo výraznější barvy, obvykle laděné k šále a rukavicím. Mnohdy na rozdíl od mužů mají několik takto laděných setů nebo alespoň několik různých druhů a typů čepic, které střídají podle příležitosti, počasí anebo barvy bundy. U stylingu je důležité si i uvědomit, jak bude vypadat celek. Pro ladění v tlumených barvách můžete přidat doplňky, které rozbijí jednolitý vzhled outfitu. Ideální je třeba vzorovaná dámská zimní čepice. Pokud je však většina vašich oděvů barevná, zvolte obyčejnou jednobarevnou čepici, která bude dokonale odpovídat většině vašich outfitů.


Témata:

Nepřehlédněte