Jaký mají dnešní elektrokola dojezd a lze je dobít v přírodě?

15.9.2021
Redakce

Dojezdová vzdálenost, která potěší každého cyklistu

Moderní elektrokola nabízí nejen špičkové jízdní vlastnosti, energii i výkon, který vám pomůže zdolat nejeden kopec a zdánlivě nezdolné převýšení, ale především i tolik opěvovanou dojezdovou vzdálenost. O co se vlastně jedná? Dojezdová vzdálenost udává počet kilometrů, které můžete v sedle elektrokola zvládnout ujet na jedno plné nabití baterie. Samozřejmě stále za předpokladu, že vy sami šlapete – elektrokolo vám pouze do pedálů pošle přesně tolik energie a dopomoci, o kterou aktuálně zrovna stojíte a jakou potřebujete.

Ty nejlepší značky elektrokol jako Crussis, Haibike či Apache, na které se dá skutečně spolehnout, slibují dojezdovou vzdálenost až 180 kilometrů. Je však důležité zdůraznit, že tomuto údaji věřte jen u skutečně osvědčených a léty prověřených výrobců, kteří si tento údaj, jak se říká, nevycucali z prstu. Špičkoví výrobci elektrokol ladí kombinace nejnašlapanějších baterií a nejvýkonnějších elektropohonů tak, aby dojezdová vzdálenost nebyla jen pouhým číslem, ale dosažitelným údajem a tento údaj pečlivě testují, a ne pouze slibují.

Na dojezdovou vzdálenost jděte chytře!

I když je dojezdová vzdálenost určitě velmi důležitým parametrem při výběru elektrokola, obzvláště chcete-li překonávat úctyhodné vzdálenosti, závratná převýšení a zvládat hravě průjezdy těžkým

terénem, je důležité vědět o ní pár věcí. Předně – je jasné, že čím více budete používat dopomoc elektropohonu, tím více z dojezdové vzdálenosti budete ukrajovat. Naopak – pokud se rozhodnete dát si zrovna pořádně do těla a asistenci motoru využijete minimálně, údaj o dojezdové vzdálenosti zůstane téměř nezměněn.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přehled o tom, kolik dojezdové vzdálenosti vám zbývá snadno zjistíte na přehledném displeji, a můžete tak svůj jízdní styl a využívání dopomoci snadno kontrolovat. Reálná dojezdová vzdálenost elektrokola je však podmíněna hned několika faktory, přičemž jen některé z nich můžete sami ovlivnit, a je dobré o nich vědět již před samotným výběrem elektrokola.

Skutečnou dojezdovou vzdálenost elektrokola totiž ovlivňuje hmotnost jezdce, jízdní styl, frekvence šlapání i aktuální zvolený stupeň asistence elektropohonu, včetně rychlosti jízdy. Na dojezdové vzdálenosti se také podepisuje terén a kvalita povrchu cesty po které jedete a samozřejmě i povětrnostní podmínky jako vítr či teplota.

Dobíjení elektrokola v přírodě není nemožné

Moderní svět přináší chytrá řešení, a tak i když všichni víme, že k nabití baterie potřebujeme elektrickou energii, nemusí už žádného cyklistu trápit obavy, že si výlet na elektrokole užije jen pár kilometrů. Díky dnes již velmi slušné síti dobíjecích stanic si elektrokolo můžete nabít během výletů v restauracích, v infocentrech, na hradech i zámcích nebo i restauracích. Své výlety si tak snadno můžete naplánovat i na několik dní a užít si radost z jízdy na elektrokole skutečně na maximum. Díky interaktivním mapám s dobíjecími místy v ČR snadno a rychle zjistíte, kde si můžete doplnit „šťávu“ a své výlety snadno naplánujete. A to samozřejmě není vše.

Pokud se nechcete nechat vést cyklotrasami či nabíjecími stanicemi, není dnes problém dobít si své elektrokolo mnohem rafinovaněji a hlavně nezávisle! Určitě vás správně napadne, že pokud cyklotoulky kombinujete s jízdou autem či karavanem, můžete své elektrokolo pohodlně nabít i s pomocí speciálních kabelů s konektory kompatibilními s baterií elektrokola, za pomocí speciální nabíječky, přímo z auta či karavanu.

Rafinovaně si můžete pořídit také rovnou náhradní baterii, kterou snadno uvezete na elektrokole a vyměníte ji v případě vybití té první – čímž zdvojnásobíte dojezdovou vzdálenost vašeho elektrokola.

Pokud toužíte po zajímavějším, a ještě o chlup modernějším řešením, pak si stačí pořídit speciální power-box, který zvládne najednou nabít až čtyři baterie elektrokola a zásobí tak nezdolnou energií klidně celou cyklistickou rodinu.

A nezapomeňte! I když se vám během cyklotoulek stane, že se vám baterie elektrokola zcela vybije a nablízku není žádná možnost nabití, nevěšte hlavu. Na elektrokole můžete dál jet i bez dopomoci elektropohonu stejně jako na klasickém silničním kole!

PR


Témata:

Nepřehlédněte