• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jan Mladovský / Pokrevní spřízněnost / Flesh and Blood

  29.9.2023
  Doris Drienová
  Komerční sdělení

  První výstava z letošního cyklu Galerijní Laboratoř představuje videoartový projekt vizuálního umělce, pedagoga a kurátora, organizátora kulturního dění Jana Mladovského s názvem Pokrevní příbuzní / Flesh and Blood.

  Kurátor výstavy: Matouš Karel Zavadil

  2.10 – 7. 10. 2023

  Galerijní Laboratoř  + (A)void  Gallery, náplavka – Rašínovo nábřeží, Praha 2

  Vernisáž v neděli 1.10 od 19.00 hod.

  Výstavu je možné shlédnout od 19.00 hod přes výlohu galerie.

  (zdroj: Galerijní Laboratoř)

  Jan Mladovský je autorem, do jehož života se silně promítla situace emigrace po roce 1968, kdy společně se svou ženou Annou Fodorovou zůstává v zahraničí a nevrací se do nastupující normalizace v tehdejším ČSSR.

  Pro Jana Mladovského jako vizuálního autora, který působí mezi Velkou Británií a Českou republikou, se ukazuje z dlouhodobé perspektivy důležité téma hledání identity, tak je tomu i v  projektu představeném v (A)void Gallery na pražské náplavce.

  Zásadní otázky spojené s naší identitou můžeme shrnout do klasického existenčního tázání: Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam se ubíráme? Tyto otázky se zdají být důležité nejen v kontextu životní zkušenosti autora, ale především jako univerzální hledání identity nejen v evropském prostoru, ale i v kontextu širší globální dimenze, kde se národy, etnika a kulturní okruhy neustále mísí, prolínají a vzájemně ovlivňují.

  Jan Mladovský prostřednictvím videoprojekce zpřítomňuje tzv. kinship formou velké imaginární rodiny, kdy jde o nekonečnou řadu fiktivních předků a potomků, kteří existují mimo chronologický čas. V tomto případě lze kinship interpretovat jako propojení mezi nekonečnou minulostí a budoucností skrze nekonečně početné předky a potomky, kteří žijí vlastní příběhy, ve svém čase, ve své době a zároveň v naší současnosti. Tyto imaginární, nám příbuzné bytosti jsou zpřítomněny prostřednictvím 3D textu, který levituje v prostoru za převracejícího a překlápěcího se zvuku, kde čas jakoby se zastavil. Videoinstalace Jana Mladovského nazvaná Flesh and Blood, je tak zároveň kontemplací nad významem naší ontologické zkušenosti a stavem našeho bytí.

  Jan Mladovský (1946)

  Multimediální umělec, pedagog, kurátor a organizátor kulturního dění. V letech 1965-1968 studoval VŠUP, kdy následně v roce 1968 odjel na stáž Slade School of Art, University College London, kde absolvoval a pokračoval v postgraduálním studiu do roku 1972. Vzhledem k situaci invaze vojsk Varšavské smlouvy a začínající normalizací v ČSSR, se rozhodl se svou ženou Annou Fodorovou zůstat v exilu.

  V letech 1976-77 studuje na Accademia di Belle Arti di Brera v Miláně. V 70. a 80. letech vystavuje např. v Studio Marconi, Miláno, Itálie,  Galerie Ilanne, Paříž, Francie (1978), Galerie UXA, Novara, Itálie (1980), AIR Gallery, Londýn, Velká Británie,(1982), The Living Art Museum, Reykjavik, Island (1984), Museum Folkwang, Essen a Wilhelm Lehmbruck Museum, Duisburg, Západní Německo (1985).

  Po roce 1989 se vrací do České republiky, kde měl řadu výstav, ale i nadále působí v rámci mezinárodní umělecké scény, jsou to výstavy např. „WIR”, Pasinger Fabrik Gallery, Mnichov (2006), Melody Spirit”, Visions Gallery, Tokyo, Japonsko (2006),“Selective Affinities”, Outpost Gallery, Norwich, UK (2007), Invasionen/Invasions” Galerie Carolyn Heinz, Hamburg, Německo (2012).

  V roce 2013 působil v ateliéru hostujícího pedagoga na Akademii výtvarných umění. Ve stejné době se pokoušel se svými přáteli z oblasti vizuálního umění vybudovat kulturní centrum v Třeboni pod značkou projektu WHYRWEHERE, kdy tyto aktivity narazily na nevstřícnost místní politické reprezentace.

  Stále působí mezi Velkou Británii a Českou republikou. Ve svých textech vizuální dílo Jana Mladovského reflektovali Olaf Hanel nebo Jiří Hůla.

  Více na: www.galerijnilaborator.cz
  Instagram: @galerijnilaborator  Nepřehlédněte