Povodně ve středních Čechách se zvládly bez větších škod, hejtmanství se nyní chce zaměřit na pomoc jiným regionům více zasaženým záplavami.
V nejvyšším stupni ohrožení je sice ještě téměř polovina středočeských obcí s rozšířenou působností, ale to jen proto, že někde stále platí třetí povodňový stupeň, řekla novinářům po dnešním jednání krajského krizového štábu a povodňové komise hejtmanka Petra Pecková (STAN).
V regionu je hlášen třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, pouze na Labi v Mělníku. „Věřím, že máme povodně ve Středočeském kraji úspěšně za sebou,“ uvedla Pecková. Podle ní není v kraji nikdo pohřešován a záplavy si nevyžádaly žádnou oběť. „Byť už nebude zasedat krizový štáb Středočeského kraje, bude vytvořena skupina pro koordinaci pomoci dalším postiženým krajům,“ uvedla hejtmanka.
Škody jsou podle ní v řádech nižších milionů korun. Na majetku obcí žádné velké škody nevznikly, maximálně na komunikacích, ale ty jsou ještě pod vodou. Více bude známo bude, až voda opadne.
Rada kraje ve čtvrtek podle Peckové uvolní první peníze zhruba pro 40 obcí. Chce pomoci hlavně těm, jež se potýkaly se třetím povodňovým stupněm. Každá by měla dostat 50 000 až 100 000 korun jenom na provozní náklady související se záplavami. Na obnovu majetku pak mohou obce, jejich svazky, společnosti či fyzické osoby čerpat podporu z fondu hejtmanky. Větší pomoc by měl poskytnout stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj.
Škody jsou podle Peckové hlavně v Záboří nad Labem na Kutnohorsku, kde se rozlilo Labe, Doubrava a další menší toky. Z šesti nejvíce zatopených domů muselo být evakuováno pět lidí. Další tři byli nuceni opustit své domovy v nedalekém Svatém Mikuláši v části Lišice, kde voda zaplavila 15 domů. „Až se podaří odčerpat lagunu, která tam je, tak všechny domy prohlédne statik,“ řekla Pecková.
Pokud jde o pomoc obcím v jiných krajích, je možné schválit humanitární pomoc do půl milionu korun jenom usnesením rady kraje. O větší pomoci by muselo hlasovat nově zvolené zastupitelstvo. V ostatních regionech je potřeba nejdříve obnovit základní infrastrukturu, některé oblasti jsou bez silnic a mostů, což musí provizorně zajistit hasiči nebo armáda. Teprve pak může přijít na řadu humanitární pomoc.
Kraj už pořádá sbírku trvanlivých potravin a úklidových prostředků, kterou si převezmou potravinové banky. Pomoc nabízejí i dobrovolníci. V krajské databázi dobrovolníků je přes 260 lidí, podle Peckové budou převedeni do celorepublikové databáze humanitární organizace Adra. Hejtmanství chce kromě toho pomoci i postiženým partnerským regionům v zahraničí, dodala Pecková.
Zdroj: ČTK