Je to zázrak, zhodnotil záchranu německé holčičky na Domažlicku bavorský ministr vnitra

14.10.2021
Andrea Jančová

Kauza ztracené osmileté Julie, která strávila dvě mrazivé noci v nepřístupných lesích v okolí Čerchova na Domažlicku, plní v těchto dnech i německé noviny. Do pátrání po ní se společně zapojily česko-německé týmy a jejich spolupráci všichni hodnotí jako naprosto sehranou a perfektní. 

I tento příběh se šťastným koncem vypovídá o tom, že v takových situacích žádné hranice neexistují. Záchranáři od nás i ze sousedního Německa pracovali v naprosto bezchybné koordinaci, jako jeden tým. „Zmobilizovali jsme všechno, pořádkovou policii, psovody, vrtulníky s termovizí, drony a alpské speciální jednotky. Je to zázrak, že dívku nakonec našel český hajný,“ řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Prezident Bavorského červeného kříže Theo Zellner poděkoval všem záchranářům za nadlidské úsilí: „Srdečné díky všem záchranářům, nezáleží na tom, do jaké organizace patří. Spolupráce s českými týmy byla výborná. Radost z toho, že se dítě našlo, se dá jen těžko popsat.“

Pátrací týmy

Dívenku našel v úterý po poledni místní hajný Martin Semecký v trávě poblíž hraničního přechodu Folmava, zhruba pět kilometrů od místa, kde byla spatřena naposledy. Julia se ztratila v okolí nejvyššího vrchu Českého lesa  v neděli okolo půl sedmé večer. Hrála stopovačku s rodiči, mladším bratrem a bratrancem.

Do pátrání se zapojilo na 1400 lidí z obou stran hranice. Holčičku hledaly záchranné týmy policistů z pořádkové, dopravní policie, ze zásahové jednotky, studenti policejní školy, profesionální i dobrovolní hasiči. Na pomoc přijeli i s technikou pracovníci ze šumavského národního parku a zdejší lesníci. S pátráním pomáhali kynologové se služebními psy, policisté na koních. Na místě byla i policejní jednotka z bavorských Alp, jejíž členové jsou speciálně vyškolení pro zásahy v horském terénu.

Slova chvály přidal na české lesníky i mluvčí policejního ředitelství v Horním Falci Josef Weindl: „Znají svůj revír, znají každý kámen. Jsou to nejlepší lidé,“ řekl pro noviny Frankfurter Allgemeine. Podle něj pátrání se šťastným koncem potvrdilo obvyklou důvěryhodnou, nebyrokratickou a nadnárodní spolupráci s českými partnery.

Zdroj :vz


Témata:

Nepřehlédněte