Jedinečné i dosud neznámé fotografie ze života Karla Čapka představuje kniha Čapkova Strž v obrazech

30.11.2021
Táňa Pikartová

Kniha nabízí málo známé černobílé i nově kolorované fotografie a přibližuje atmosféru oblíbeného domu a zahrady spisovatele a jeho manželky Olgy Scheinpflugové.

„Čapkova Strž v obrazech nezapomíná ani na přátele slavného páru, třeba herečku Adinu Mandlovou, Huga Haase či Ferdinanda Peroutku.  Lákavý titul o místě, které Karel Čapek miloval, kde pracoval, zahradničil a přijímal známé osobnosti, tak mapuje vývoj místa od roku 1935, kdy spisovatel na Strž přišel, až po současnost,“ zmiňuje ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek.

Kvalitní reprodukce dobových i současných snímků potěší nejen znalce Čapkova života a díla.

„Kniha jistě zaujme stálé návštěvníky, které magická atmosféra Strže přitahuje již více než 60 let, od zpřístupnění areálu veřejnosti. Současně může být i vkusným vánočním dárkem a pozvánkou pro všechny, kteří se na Strž příležitostně vracejí nebo se sem teprve chystají. Potěšit je mohou i stříbrné pamětní medaile či látkové tašky z místní charity s čapkovskou karikaturou,“ doplňuje Zdeněk Vacek.

Na přelomu roku Památník završí i modernizaci stálé expozice. Nově pojatá bude místnost v přízemí věnovaná rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka. „Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu, které přenesou návštěvníky na místa činu,“ přibližuje ředitel Vacek. Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union.

Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevře multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabídne interaktivní hru, kvíz pro dětské návštěvníky, jímž je provede virtuální figurka čapkovského robota. „Už tento rok jsme návštěvníky přivítali ve zmodernizované části expozice věnované Čapkovi coby novináři a dramaturgovi. A další část výstavy se také zaměřuje na jeho vztah ke dvěma osudovým láskám, Olze Scheinpflugové a Věře Hrůzové,“ doplňuje Zdeněk Vacek a přidává ještě jednu zajímavost: „Památník do konce letošního roku návštěvníkům unikátně zpřístupňuje „trezorovou“ vitrínu věnovanou přímo Olze Scheinpflugové s účtenkou k jezdeckému kostýmu, v němž účinkovala ve své hře Madla z cihelny, a dalšími zajímavými předměty z depozitáře i ze soukromé sbírky.“


Témata:

Nepřehlédněte