• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jediný na světě: V Česku se objevil vzácný korýš

  2.11.2023
  Simona Knotková

  Vědci objevili v minulých týdnech v tůni v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích na Nymbursku vzácnou perloočku.

  V Česku je novým druhem, na celém světě jde o jeho druhý nález. Poprvé vzácného korýše objevili před více než 20 lety v bývalém vojenském prostoru na kraji Mnichova. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

  Perloočka má latinský název Daphnia inopinata, oficiální český název vědci zavedou hrotnatka neočekávaná, uvedl Dostál. Výskyt malého korýše v milovické rezervaci potvrdili hydrobiologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PF UK). „Jeho původním prostředím před příchodem člověka mohla být kaliště a napajedla velkých savců,“ uvedl Adam Petrusek z PF UK.

  V původní lokalitě u Mnichova nebyl v posledních letech tento druh znovu potvrzen. „Milovice jsou tak aktuálně jediným místem na světě, kde je výskyt vzácné perloočky potvrzený,“ uvedl Dostál. Objev podle něj potvrzuje význam velkých kopytníků pro návrat vzácných druhů. „Tůně jsme vytvořili při zakládání milovické rezervace v roce 2015 a po celou dobu je udržovali svoji činností výhradně velcí kopytníci,“ doplnil Dostál.

  Vajíčka korýšů, jako jsou perloočky, listonohové nebo žábronožky, mohou podle vědců v krajině přečkat řadu let a čekat na vhodné podmínky k vylíhnutí. „Areály bývalých vojenských prostorů posloužily pro přežívání různých vzácných druhů během dramatických změn kulturní krajiny ve 20. století, jako byla intenzifikace zemědělství, hnojení, pesticidy nebo zánik dočasných vod,“ uvedl Petrusek.

  Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v Milovicích v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Na otevřené stepi tam žije více než stovka zubrů, divokých koní a praturů.

  Vzácný druh korýše, listonoha letního, objevili před několika dny také ochránci přírody v tůni nedaleko Vrchbělé na Mladoboleslavsku. V Česku patří mezi kriticky ohrožené druhy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte