Jedna z nejstarších značených turistických cest středních Čech nese jméno cestovatele Vojty Náprstka

18.12.2021
Táňa Pikartová

Červeně značená turistická stezka dlouhá asi dvacet kilomterů, která začíná na náměstí v Berouně, vede nádhernou krajinou Českého krasu přes lomy Velká a Malá Amerika a přes obec Svatý Jan pod Skalou.

Ve Svatém Janu pod Skalou prý kdysi žil poustevník Ivan, po kterém je dodnes pojmenován zdejší léčivý pramen, který vyvěrá vpravo od kostela Narození sv. Jana Křtitele. Pak vystoupáme lesní strání k rozcestí jménem Propadlé vody a dále na Boubovou až k Bubovickým vodopádům.

Stezka, která nešetří jedinečnými až emotivními názvy pak pokračuje k dubu Sedmi bratří, který má obvod kmene pět metrů. Pak už máme pomalu na dohled Karlštejn, projdeme vesnicí Mořinka, Karlickým údolím a přes přírodní rezervaci Staňkovky dojdeme do Radotína, kde skutečně unikátní turistická cesta končí.

Turisté i místní se shodují v názoru, že nejkrásnější část Náprstkovy cesty je mezi Svatým Janem pod Skalou a Karlštejnem.

Vojta Náprstek se narodil v Praze roku 1826, po studiích gymnázia odešel studovat práva do Vídně, a poté emigroval do USA, kde se stal knihkupcem a poskytoval azyl vystěhovalcům přicházejícím z Čech. Po návratu do Prahy vytvořil ze svého domu České průmyslové muzeum, kde umístil rozsáhlé národopisné sbírky. Je znám hlavně jako mecenáš českých světoběžníků a zakladatel etnografického muzea, jež nese jeho jméno.Nepřehlédněte