Jednička má lavičku Jaroslava Foglara. Posedíte si na ní na hřišti Za Haštalem

19.12.2020
Zuzana Půrová

K posezení slouží lavička na dětském hřišti v ulici Za Haštalem. S myšlenkou instalace laviček Jaroslava Foglara v různých částech Prahy přišla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Jsou z tvrdého dubového dřeva s opěradly vyzdobenými motivy příběhů jednotlivých knih. Autorem je řezbář Stanislav Pokorný.

Co lavička to román

„Pan Jaroslav Foglar obohatil životy několika generací mladých lidí. My děti z Prahy 1 jsme jeho Stínadla objevovaly s obrovským zápalem a jejich tajemství a atmosféru prožíváme dodnes,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma, který lavičku spolu s dalšími osobnostmi odhalil.

Lavička není v Praze novinkou, první byla instalována dětském hřišti v Riegrových sadech k románu Hoši od Bobří řeky před dvěma lety, následovaly lavičky k románům Chata v Jezerní kotlině v Havlíčkových sadech a Boj o první místo ve Stromovce. Lavičky jsou totiž vždy připravovány k novým vydáním Foglarových románů.

Záhada hlavolamu

Jedničková lavička je věnována románu Záhada hlavolamu. Lokalita Starého Města byla vybrána proto, že se spisovatel prostředím křivolakých uliček a zákoutí inspiroval k vytvoření literární podoby tajuplných Stínadel. Nejnovější posezení v ulici Za Haštalem iniciovali členové 48. klubu oldskautů Jestřábi. Dokonce se spolu s dalšími přáteli na lavičku složili a jedničce ji následně darovali.

„Podobně jako jiné organizace, které pracují s mládeží, i skauti čerpají prostředky pro svou činnost také z dotací z veřejných rozpočtů. Takto vnímá prospěšnost skautingu i Praha 1. Proto jako poděkování za podporu skautingu a myšlenek díla Jaroslava Foglara věnujeme tuto stylovou lavičku jako dar,“ vysvětlil vůdce oldskautského klubu Jestřábi Slavomil Janov.

Proč byl Jaroslav Foglar nepohodlný fašistům i komunistům? A kde na něj vzpomínají?

Příští rok si příznivci díla Jaroslava Foglarova připomenou 80 let od prvního knižního vydání Záhady hlavolamu, příběh před tím v letech 1940 až 1941 vycházel na pokračování jako vkládaná příloha časopisu Mladý hlasatel.Nepřehlédněte