• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jednička má lavičku Jaroslava Foglara. Posedíte si na ní na hřišti Za Haštalem

  19.12.2020
  Zuzana Půrová

  Novou lavičkou se může chlubit první městská část, a to ne jen tak ledajakou. Připomíná totiž autora knih, jejichž hrdinové provázeli v dospívání řadu generací. Nese jméno nejvýznamnějšího autora literatury pro mládež a skautského vůdce Jaroslava Foglara.

  K posezení slouží lavička na dětském hřišti v ulici Za Haštalem. S myšlenkou instalace laviček Jaroslava Foglara v různých částech Prahy přišla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Jsou z tvrdého dubového dřeva s opěradly vyzdobenými motivy příběhů jednotlivých knih. Autorem je řezbář Stanislav Pokorný.

  Co lavička to román

  „Pan Jaroslav Foglar obohatil životy několika generací mladých lidí. My děti z Prahy 1 jsme jeho Stínadla objevovaly s obrovským zápalem a jejich tajemství a atmosféru prožíváme dodnes,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma, který lavičku spolu s dalšími osobnostmi odhalil.

  Lavička není v Praze novinkou, první byla instalována dětském hřišti v Riegrových sadech k románu Hoši od Bobří řeky před dvěma lety, následovaly lavičky k románům Chata v Jezerní kotlině v Havlíčkových sadech a Boj o první místo ve Stromovce. Lavičky jsou totiž vždy připravovány k novým vydáním Foglarových románů.

  Záhada hlavolamu

  Jedničková lavička je věnována románu Záhada hlavolamu. Lokalita Starého Města byla vybrána proto, že se spisovatel prostředím křivolakých uliček a zákoutí inspiroval k vytvoření literární podoby tajuplných Stínadel. Nejnovější posezení v ulici Za Haštalem iniciovali členové 48. klubu oldskautů Jestřábi. Dokonce se spolu s dalšími přáteli na lavičku složili a jedničce ji následně darovali.

  „Podobně jako jiné organizace, které pracují s mládeží, i skauti čerpají prostředky pro svou činnost také z dotací z veřejných rozpočtů. Takto vnímá prospěšnost skautingu i Praha 1. Proto jako poděkování za podporu skautingu a myšlenek díla Jaroslava Foglara věnujeme tuto stylovou lavičku jako dar,“ vysvětlil vůdce oldskautského klubu Jestřábi Slavomil Janov.

  Proč byl Jaroslav Foglar nepohodlný fašistům i komunistům? A kde na něj vzpomínají?

  Příští rok si příznivci díla Jaroslava Foglarova připomenou 80 let od prvního knižního vydání Záhady hlavolamu, příběh před tím v letech 1940 až 1941 vycházel na pokračování jako vkládaná příloha časopisu Mladý hlasatel.  Nepřehlédněte