• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jihem Čech se prohnala bouře. Lámala stromy a vyhnala děti z tábora

  11.7.2024
  Simona Knotková

  Zhruba 200 výjezdů evidují ve středu hasiči v jižních Čechách kvůli bouřím. Uvedli to na webu.

  Nejvíce zasažené bylo Českokrumlovsko a také město Trhové Sviny na Českobudějovicku, kde hladina Svinenského potoka ve 21:00 překročila podle údajů hydrologů třetí povodňový stupeň značící stav ohrožení. Hasiči pomohli evakuovat dětský tábor v obci Nesměň na Českobudějovicku, situaci v několika dalších monitorují. Zraněný v nich zatím nikdo nebyl. Problémy jsou i na železnici.

  Hasiči podobně jako v dalších regionech Česka nejčastěji odklízeli popadané stromy a odčerpávali vodu. Na Českokrumlovsku měli takových výjezdů více než 70. „Nejzasaženější oblastí bylo jednoznačně Lipensko a okolí Frymburka, čerpáme vodu například ve sklepech ve Frymburku, Malšíně, také v obchodech v centru Českého Krumlova a ze silnic na Latráně a Domoradicích v Českém Krumlově,“ uvedli.

  Později se bouřka přesunula nad Českobudějovicko. „Prudký déšť doslova spláchnul Trhové Sviny,“ podotkli hasiči. V tomto městě kanalizace nestihla pojmout velký příval vody. Hasiči ji čerpali z více než 20 sklepů. Monitorují také zvednutou hladinu místního potoka, kde podle údajů hydrologů hladina vystoupala kolem 21:00 na třetí povodňový stupeň, po 50 minutách opadla na druhý stupeň značící pohotovost a před 23:00 už byla na prvním stupni. Skoro 20 čerpání vody evidují hasiči například rovněž v Římově, Komařicích, Strážkovicích nebo Mladošovicích.

  V obci Nesměň bylo nutné evakuovat dětský tábor. Všichni táborníci jsou v pořádku, obec jim pro zbytek středeční noci zajistili náhradní ubytování. „Sledujeme situaci v táborech a kempech v Českém Krumlově a u obcí Ločenice a Pořešín, zda bude nutné evakuovat promočené děti, vedoucí a jejich stany,“ dodali hasiči.

  Kvůli bouřce byl také přerušený provoz na několika tratích v jižních Čechách. Ve 22:00 byly neprůjezdné tratě České Budějovice – Horní Dvořiště, České Budějovice – České Velenice, Rybník – Lipno nad Vltavou a trať Veselí nad Lužnicí – České Velenice v úseku Lomnice nad Lužnicí – Majdalena.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte