Jihlava opraví významný měšťanský dům. Bude v něm čajovna i prostory pro filmaře

24.11.2021
Redakce

Město Jihlava začne koncem roku s rekonstrukcí měšťanského domu na Masarykově náměstí. Zakázku za více než 80 milionů korun od něj dostala firma Pozemní stavby Jihlava. Po dokončení obnovy v roce 2023 se budova ve spodní části náměstí stane výchozím bodem pro poznávání města, v dosud nevyužívaném podkroví vznikne zázemí pro dokumentární film. Vyplývá to z tiskové zprávy radnice.

Na opravu cenného goticko-renesančního domu v městské památkové rezervaci dostala Jihlava dotaci 39 milionů korun z takzvaných norských fondů. Obnova této památky by se měla stát pilotním architektonickým projektem. „Jeho dílčím cílem je provedení vzorové rekonstrukce historického domu, jež později ukáže potenciál pro obnovu dalších domů v historickém jádru města,“ uvedl náměstek primátorky Martin Laštovička před časem.

Stavební firma převezme budovu v polovině prosince, na provedení prací bude mít 18 měsíců. O opravený dům se pak bude starat městská organizace Brána Jihlavy pro kulturu a cestovní ruch.

V přízemí domu byla léta čajovna, další dvě patra měšťanského domu byla kdysi rozdělená různými vestavbami na byty. Chodilo se do nich i přes koupelnu, záchod někde lidé měli na konci úzké desetimetrové chodby. Čajovna se do tohoto domu číslo 21 po opravách vrátí. Různé kulturní pořady bude možné pořádat ve dvou sálech druhého patra. V podkroví domu vznikne badatelna se zaměřením na architekturu, nově upravené prostory tam bude využívat i Centrum dokumentárních filmů, které je zatím v kině Dukla. V domě bude například i apartmán sloužící hostům nebo externím spolupracovníkům.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte