Jihlava se nepřihlásí do boje o titul Evropské hlavní město kultury

7.12.2021
Redakce

Jihlava se nebude ucházet o titul Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Město záležitost uzavřelo s tím, že přihlášku podávat nebude. Možné kandidatury Jihlavy se týkala jedna z úvodních debat letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Primátorka Karolína Koubová tam uvedla, že by rozhodnutí muselo padnout ještě letos, protože na přípravu přihlášky zbývá rok.

„Závěr z minulého týdne je, že tu přihlášku nakonec nebudeme podávat. Především z kapacitních důvodů, protože teď opravdu nemáme zdroje, lidi, na to, abychom to zajistili tak, abychom s tím mohli být spokojení,“ řekla Koubová. Vedení města se podle ní rozhodlo, že raději napne síly na konkrétní projekty, které má v plánu udělat. Největším je stavba víceúčelové arény za víc než miliardu korun, která má nahradit dožívající Horácký zimní stadion.

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na rok propůjčovaný Evropskou unií většinou dvěma evropským městům, která pak mají celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a rozvoj. Z českých měst měla tento titul Praha v roce 2000 a v roce 2015 Plzeň. Podle účastníků říjnové debaty v jihlavském Horáckém divadle by se o kandidaturu pro rok 2028 chtěly ucházet města Liberec, České Budějovice, Broumov a Brno.

„Když jsme se o tom začali bavit poprvé, tak jsme to vzali nejdřív jako takový fór. Když jsme se o tom bavili víc a víc, tak nám docházelo, co všechno máme nachystané,“ řekla Koubová v divadle. K možné kandidatuře Jihlavy byli už tehdy skeptičtější hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek, který je také zastupitelem Jihlavy nebo jihlavská radní pro kulturu Silvie Čermáková. Podle hejtmana by takový záměr potřeboval silnou politickou podporu. Podle Čermákové by snaha dávala smysl jen v případě, že by propojila i další města v kraji.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte