Jihlavské muzeum zahájí muzejní noc archeologickou výstavou

13.5.2022
Redakce

Letošní Muzejní noc spojí Muzeum Vysočiny Jihlava se slavnostním zahájením archeologické výstavy. Představí výzkumy a nálezy na Třebíčsku. V příštím roce se výstava přesune přímo do Třebíče. Muzejní noc, která je součástí celonárodního festivalu, bude v Jihlavě 27. května. K festivalu se letos v kraji připojí také dalších 11 muzeí a galerii.

Nálezy prezentované na výstavě odkryli archeologové především přímo v Třebíči a jejím okolí. Část nálezů je z třebíčského Karlova náměstí, část z bývalého benediktinského kláštera u baziliky svatého Prokopa. „Potom jsou to třeba Štěpánovice, kde byla nádherná lokalita z neolitického období, to znamená kultura s moravskou malovanou keramikou. Pak tam máme různé lokality církevního charakteru, jako je rotunda v Šebkovicích nebo v Čáslavicích, kde se kopal opevněný kostel,“ řekl kurátor výstavy archeolog David Zimola.

V Muzeu Vysočiny Jihlava bude výstava přístupná do konce roku. Zjara příštího roku bude k vidění v konírně třebíčského zámku. Archeologické výstavy představující vždy to nejzajímavější z malé části Vysočiny pořádá jihlavské muzeum pravidelně. „Začali jsme v roce 2018 Telčskem, v roce 2020 bylo Jihlavsko, teď Třebíčsko a v roce 2024 bude Moravskobudějovicko, budou tam Moravské Budějovice a Jemnice,“ řekl Zimola.

Součástí jihlavské Muzejní noci bude kromě výstavy také vystoupení taneční skupiny Hotch-Potch Jihlava, koncert kapely JazzBandits ze Základní umělecké školy Jihlava nebo komentované prohlídky expozic muzea. Po předchozí rezervaci se budou moci návštěvníci projít i ztemnělými expozicemi. Večer zakončí čtení na dobrou noc a ohňová show před budovou muzea. Jeho expozice budou přístupné do 21:00.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte